Anlaşmalı Kurumlara Özel İKÜ İndirimleri Açıklaması

Anlaşmalı Kurumlar için ilk tercih indirimi %25 oranında uygulanmaktadır.

Protokol imzalanan anlaşmalı eğitim kurumları tüm mezunları İstanbul Kültür Üniversitesi bölüm ve programlarını ilk tercih indirimi şartlarına uygun olarak yazarak yerleşirlerse hak ettikleri ÖSYS burs oranlarına ek olarak %25 ilk tercih indirimi almaya hak kazanırlar. (Mezun gurupları olan kurumların bu yıl ki öğrencileri için geçerlidir.)

İlk Tercih İndirimi Kuralları:

İKÜ’de ön lisans ve lisans programlarına, birinci tercihlerinden yerleşen anlaşmalı kurum mezunlarına %25 oranında indirim uygulanır. Ayrıca; 1’inci sıradan itibaren hiç ara vermeden İKÜ’yü tercih eden anlaşmalı kurum mezunlarına bu tercihlerinden kaçıncı sıraya yerleştiklerine bakılmaksızın, %25 oranında İlk Tercih İndirimi uygulanmaktadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi programlarının %25 Burslu ve Ücretli Kontenjanlarına Yerleşen Anlaşmalı Kurum mezunlarının faydalanabilecekleri ek indirimler:

 • Kültür Kolejleri Mezun İndirimi: Kültür Koleji Mezunu ve Kültür Koleji Mezunlar Derneğine üye olan kişinin kendisine, çocuğuna, kardeşine, eşine, torununa dernek yazısını ibraz etmesi koşulu ile katkı payından %15 oranında indirim uygulanır.
 • Anne-Baba Meslek İndirimi: Öğrencinin anne ya da babasının; öğretmen, hâkim, savcı, öğretim üyesi çalışanı veya emeklisi olması halinde öğrenci katkı payından %10 oranında indirim uygulanır.
 • Kültür Eğitim Kurumları Kardeş İndirimi: Öğrencinin kardeşi İstanbul Kültür Eğitim Kurumları’nda öğrenci ise belgelemesi koşuluyla katkı payından %10 oranında, indirim uygulanır.
 • İKÜ Mezunu Kardeş İndirimi: Öğrencinin kardeşlerinden birinin daha önce İstanbul Kültür Üniversitesi programlarının herhangi birinden mezun olması durumunda- İKÜ Mezunları ve Mensupları Derneği’ne üye olması ve dernek yazısını ibraz koşuluyla katkı payından %15 oranında,
 • İKÜ’de Aynı Anda Eğitim Alan Kardeş İndirimi: İstanbul Kültür Üniversitesi’nin bölüm veya programlarında aynı anda birden fazla kardeşin eğitim görmesi durumunda her bir kardeşin katkı payından %10 oranında indirim uygulanır.
 • Sporda Başarı İndirimi: Üniversitemiz öğrencileri Üniversitemizin herhangi bir okul takımında görev alması halinde ödeyeceği katkı payından %10 oranında indirim sağlanır. Bu indirim öğrencimizin okul takımlarında görev aldığı akademik yılı kapsar. Bu indirimin verilmesini Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı önerir.
 • Başarı Bursları: Bölümlere göre farklılık gösteren çeşitli başarı kriterleri doğrultusunda yıl sonu değerlendirmeleri ile hak kazanılan burslardır.
 • İhtiyaç Bursları: Eğitimlerini sürdürebilmeleri için ekonomik desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerimize İstanbul Kültür Üniversitesi Burs Değerlendirme Kurulu tarafından belirlenen ölçütler doğrultusunda sağlanan nakdi burslardır.

DİKKAT!

%25 Burslu ve Ücretli Kontenjanlara Yerleşen Öğrencilere ÖSYS bursu hariç yapılan indirimlerin toplamı %40’ı aşamaz. (Başarı, sporcu ve ihtiyaç bursları hariç.)

İstanbul Kültür Üniversitesi programlarının %50 ve %75 Burslu Kontenjanlarına Yerleşen Anlaşmalı Kurum mezunlarının faydalanabilecekleri ek indirimler:

 • İlk Tercih İndirimi - %25
 • Sporda Başarı İndirimi - %10
 • İhtiyaç Bursları
 • Başarı Bursları

DİKKAT

ÖSYS Bursları lisans bölümlerinde 7 yıl, ön lisans programlarında 4 yıl koşulsuz uygulanmaktadır. (Disiplin cezası ve başka programlara yatay geçiş yapılması halinde kesilebilir.)

Başarıya Bağlı Olan İndirimler

 • İlk Tercih İndirimi
 • Ebeveynlerin Mesleklerine (Anne Veya Baba Öğretmen, Öğretim Üyesi, Hâkim-Savcı) Göre Verilen İndirimler
 • Mütevelli Heyeti İndirimleri
 • Kardeş Eğitimine Göre Verilen İndirimler
 • Mezunlar Derneği İndirimleri

Başarının koşulu her eğitim-öğretim yılının sonundaki genel not ortalamasının (GNO≥ 2.00) 2.00 ve üzerinde olmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta öğrencinin Bahar Yarıyılı Genel Not Ortalamasının (GNO) 2.00’nin altına düştüğü zaman bursunun hemen kesilmemesidir. İlk yıl 2.00’nin altında kalırsa indirimi 2. yıl koşullu sürmektedir. Koşul ise 2. yıl GNO’nın 2.00’nin üstüne çıkmasıdır.

ÖZET TABLO

 

Anlaşmalı Kurum Mezunlarına Özel İndirimler İndirim Oranı Ücretli ve %25 Burslu Kontenjanlara yerleşen öğrencilerde uygulanır. %50 ve %75 Burslu Kontenjanlara yerleşen öğrencilerde uygulanır. Başarıya Bağlı mı?
İlk Tercih İndirimi 25% Evet Evet Evet
Kültür Kolejleri Mezun İndirimi 15% Evet Hayır Evet
Anne-Baba Meslek İndirimi 10% Evet Hayır Evet
Kültür Eğitim Kurumları Kardeş İndirimi 10% Evet Hayır Evet
İKÜ Mezunu Kardeş İndirimi 15% Evet Hayır Evet
İKÜ’de Aynı Anda Eğitim Alan Kardeş İndirimi 10% Evet Hayır Evet
Sporda Başarı İndirimi 10% Evet Evet Hayır
Başarı Bursları Belirli Değil Evet Evet Hayır
İhtiyaç Bursları Belirli Değil Evet Evet Hayır

Kültür Elçilerine Sorun