Ana içeriğe atla

İKÜ'de Elektrik-Elektronik Mühendisliği Eğitimi (İngilizce)

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tercih edecek adayların analitik düşünme yetisine sahip, fen alanına, özellikle fizik konularına ilgili, planlama ve tasarım gücü kuvvetli, mekanik yeteneği olan, sorumluluk duygusu gelişmiş, risk alabilen, kurallara uyan, yönergeleri izleyebilen, yaratıcı, ekip çalışmasına yatkın, ileriyi görebilen ve koşulları değerlendirebilen, başkalarını yönetebilen ve işbirliğiyle çalışabilen, yenilikçi kimseler olmaları gerekmektedir.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunları için iş olanakları ve çalışma alanları oldukça geniştir. Mezunlar; elektronik ve elektrik teknolojilerinin üretildiği, transfer edildiği, satıldığı ve pazarlandığı özel sektör ve kamu kurumlarında çalışabilmektedirler (Telekom, TRT, Türk Kablo, TEK, vb). Elektronik tasarım, bakım ve onarım, kontrol sistemleri tasarım ve üretim, iletişim sistemleri (cep telefonu, uydu haberleşme, kablo işletmeleri) alanlarında ulusal ve uluslararası boyutta iş imkanları bulunmaktadır. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nı veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü eğitimi süresince elektrik mühendisliğine giriş, elektrik ölçme, güç elektroniği, elektrik makineleri, elektromekanik enerji dönüşümü, enerji üretimi, enerji iletimi, enerji dağıtımı, güç sistemleri analizi, elektrik tesisleri, elektrik tesis proje, elektrik tesislerinde koruma, elektriğin endüstride kullanılması, güç elektroniğinin endüstriye uygulanması, güç kalitesi, elektrik sürücü sistemleri, aydınlatma ve iç tesisat, yüksek gerilim tekniği, elektrik santralleri, elektrik enerjisi ekonomisi, topraklama, matematik, fizik, bilgisayar programlaması, teknik resim mühendislik çizimi, doğrusal analiz, kompleks hesaplama, mantıksal analiz, temel devre, elektronik devreleri, sinyal ve sistem analizi, haberleşme, stokastik sistemler, mikrodalga, RF elektroniği ve tıbbi elektronik gibi dersler okutulmaktadır. Bunun yanında öğrencilerin 3. ve 4. sınıf sonunda 20'şer günden toplam 40 gün staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Alınan dersler ve ders içerikleri için tıklayınız!

Bu programa ya da bu programdan başka bir lisans programına YÖK'ün belirlediği kurallar çerçevesinde Yatay Geçiş Yapılabilir. Yatay Geçiş hakkındaki diğer bilgiler için tıklayın!

Bu programa dikey geçiş yapılabilecek ön lisans programları için tıklayın!

Deneyimli Akademik Kadro!

Akademik başarısı yüksek, etik ve estetik değerlere sahip, öğrenci odaklı, yaşam boyu öğrenen, şefkatli, çağına karşı sorumlu Kültür'lü bireyler yetiştiren kadromuzla gurur duyuyoruz...

Burslar - Ücretler - Başarı Sırası - Puan

Öğrenim Ücreti

Ücretsiz

Kontenjan

6

Taban Başarı Sırası

50.613

Taban Puan

402,530

Öğrenim Ücreti

12.625,00 ₺

Kontenjan

34

Taban Başarı Sırası

132.182

Taban Puan

316,282

Öğrenim Ücreti

25.250,00 ₺

Kontenjan

13

Taban Başarı Sırası

-

Taban Puan

-

Öğrenim Ücreti

50.500,00 ₺

Kontenjan

7

Taban Başarı Sırası

Yeni

Taban Puan

Yeni

İKÜ'de Burslar ve İndirim Fırsatları

Bölüm - Program Seçiniz

 

Öğrencilik yaşamı için
     #endoğruyerdesin

 

Neden İKÜ?
İKÜ'de Sanat
İKÜ'de Spor
Yurtlar