Ana içeriğe atla

İKÜ'de Mimarlık Eğitimi

Mimarlık eğitimi almak isteyen adayların şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözü eşgüdümlü kullanabilme yeteneklerine sahip, görsel sanatlara ilgili, yaratıcı, estetik görüş sahibi, yeniliklere ve eleştiriye açık, dikkatli ve titiz olması başarılı olabilmeleri için önemli etkenlerdendir. Mimarlık Bölümü öğrencilerinin masraf kalemleri ve bina mevzuatı kısıtlamaları içerisinde binayı kullananların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde tasarım becerisine, Mimari tasarımın kalitesini etkilemesi açısından güzel sanatlar bilgisine, binaların içlerini iklim koşullarına karşı koruyabilme ve konforunu sağlayabilmeleri için binaların fiziksel sorunlarını çözmeye yönelik yeterli bilgiye, yeni teknolojiler ve işlevleri konusunda donanıma sahip kimseler olmaları gerekmektedir.

Mimarlık Bölümü mezunları inşaat firmalarında, işletmelerin mühendislik-mimarlık bürolarında çalışabildiği gibi ilgili bakanlıklar, iller bankası ve belediyeler gibi kamu kuruluşları ile özel şirketlerde de istihdam edilebilir veya şahsi bürolarını açabilirler. Mimarlık alanında bilgisayar kullanımı ve teknolojik gelişmeler, çizim, fiyat belirleme ve hesaplama işlemlerini kolaylaştırsa da bu alanda yabancı dil bilen, bilgisayar kullanabilen elemanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Ülkemizde Mimarlık Fakültelerinden mezun olan kişiler hemen mesleğe başlayıp, büro açabilmektedirler.

Mimarlık Bölümü eğitiminin ilk yılında genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilmektedir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, plan çizimine dayalı daha kapsamlı ve ileri düzeyde mimari bilgileri içeren temel derslerin yanında mimarlık tarihi ve teorileri, mimarlıkla ilgili sanat, teknolojiler ve beşeri bilimler, kentsel planlama ve planlama süreci içeriklerini kapsayan dersler de verilmektedir.

Alınan dersler ve ders içerikleri için tıklayınız!

Bu programa ya da bu programdan başka bir lisans programına YÖK'ün belirlediği kurallar çerçevesinde Yatay Geçiş Yapılabilir. Yatay Geçiş hakkındaki diğer bilgiler için tıklayın!

Bu programa dikey geçiş yapılabilecek ön lisans programları için tıklayın!

Deneyimli Akademik Kadro!

Akademik başarısı yüksek, etik ve estetik değerlere sahip, öğrenci odaklı, yaşam boyu öğrenen, şefkatli, çağına karşı sorumlu Kültür'lü bireyler yetiştiren kadromuzla gurur duyuyoruz...

Burslar - Ücretler - Başarı Sırası - Puan

 

Öğrenim Ücreti

Ücretsiz

Kontenjan

7

Taban Başarı Sırası

73.716

Taban Puan

388,915

 

Öğrenim Ücreti

31.125 

Kontenjan

33

Taban Başarı Sırası

246.544

Taban Puan

276,846

 

Öğrenim Ücreti

62.250 

Kontenjan

5

Taban Başarı Sırası

-

Taban Puan

-

İKÜ'de Burslar ve İndirim Fırsatları

Bölüm - Program Seçiniz

 

Öğrencilik yaşamı için
     #endoğruyerdesin

 

Neden İKÜ?
İKÜ'de Sanat
İKÜ'de Spor
Yurtlar