Ana içeriğe atla

İKÜ'de Turizm ve Otel İşletmeciliği Eğitimi

Turizm ve otel işletmeciliği alanında çalışmak isteyenlerin sosyal bilimlere, özellikle de turizm ve ekonomiye ilgi duyan; ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi ve sabırlı; başkaları ile iyi iletişim kurabilen ve onları etkileyebilen; ekip çalışmasına yatkın kimseler olmaları gerekmektedir. Ayrıca girişimci, enerjik, dakik, araştırmacı, çalışkan, dürüst, fiziksel görünümü düzgün ve bakımlı olmaları gerekmektedir. En az bir yabancı dili bilmek ve gerekli bilgisayar kullanma bilgisine sahip olmak mesleki başarıyı artıran etkenlerdir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’ndan mezun olanlar konaklama işletmelerinin ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, satınalma, pazarlama ve satış, insan kaynakları gibi birimlerinde; yiyecek-içecek işletmeleri ve seyahat acentelerinde rezervasyon, operasyon, biletleme, muhasebe gibi birimlerde; havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinin çeşitli pozisyonlarında çalışabilirler.

Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu hemen hemen yok gibidir. Çalışma alanları daha çok özel sektördedir. Kamu sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışma olanakları da vardır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nda eğitim, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 60 iş günü staj yapma zorunluluğu vardır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nda öğrencilere turizm ekonomisi, beslenme ilkeleri ve mönü planlama, temizlik ürünleri kullanımı ve denetimi, ön büro işlemleri, iletişim, ticari matematik, gıda teknolojisi, yabancı dil, genel muhasebe, otel işletmeciliği, mutfak hizmetleri yönetimi, ön büro yönetimi, yiyecek içecek hizmetleri yönetimi, temizlik hizmetleri işletmeciliği, ziyafet ve ikram hizmetleri yönetimi, endüstriyel yiyecek üretimi, özel ilgi turizmi, tüketici davranışları, genel hukuk bilgisi, seyahat acenteleri, gıda ve personel hijyeni, kongre ve fuar yönetimi, iletişim gibi dersler okutulmaktadır.

Alınan dersler ve ders içerikleri için tıklayınız!

 • İşletme
 • İşletme Enformatiği
 • İşletme-Ekonomi
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Konaklama ve Turizm İşletmeciliği
 • Otel Yöneticiliği
 • Turizm İşletmeciliği
 • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği
 • Turizm ve Otel Yöneticiliği
 • Turizm ve Otelcilik

Deneyimli Akademik Kadro!

Akademik başarısı yüksek, etik ve estetik değerlere sahip, öğrenci odaklı, yaşam boyu öğrenen, şefkatli, çağına karşı sorumlu Kültür'lü bireyler yetiştiren kadromuzla gurur duyuyoruz...

Burslar - Ücretler - Başarı Sırası - Puan

 

Öğrenim Ücreti

Ücretsiz

Kontenjan

9

Taban Başarı Sırası

697.575

Taban Puan

265,536

 

Öğrenim Ücreti

14.280 ₺

Kontenjan

51

Taban Başarı Sırası

1.723.434

Taban Puan

187,884

İKÜ'de Burslar ve İndirim Fırsatları

Bölüm - Program Seçiniz

 

Öğrencilik yaşamı için
     #endoğruyerdesin

 

Neden İKÜ?
İKÜ'de Sanat
İKÜ'de Spor
Yurtlar