Ana içeriğe atla

İKÜ'de Uluslararası Ticaret Eğitimi (İngilizce)

Ekonomik, sosyal ve politik olaylara ilgili, kolay iletişim kurabilen, yabancı dil öğrenmeye istekli adayların Uluslararası Ticaret Bölümü’nü tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Programı tamamlayan öğrencilerin Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurumu(SPK), Devlet İstatistik Enstitüsü, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı gibi kamu kuruluşlarının yanı sıra çok uluslu şirketler, ihracat ve ithalat firmaları, yurt dışına açılmayı düşünen firmalar ile bankacılık, sigortacılık, taşımacılık ve benzeri hizmet ve üretim sektörlerinde faaliyette bulunan özel sektör firmalarında iş bulma olanakları bulunmaktadır.

Öğrenciler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin bünyesinde bulunan Ekonomik Araştırmalar Platformu kapsamında, finans ve ekonomi alanında güncel bilgileri takip edebilmektedirler. Dış Politika Platformu ve Küresel Eğilimler Merkezi sayesinde küreselleşme, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, diplomasi ve bölgesel politikalar alanındaki çalışmaları ve araştırmaları izleyebilmekte, Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Merkezi kapsamında aile işletmesi yöneticiliği konusunda doğru bilgiye erişebilmektedirler. Uluslararası ticaret, dünya ticareti ile bu ticareti oluşturan alt konuların (yeni pazarlar, dış ticaretin finansmanı, pazarlama ve satış teknikleri) modern ve çağdaş (e-ticaret gibi) olmasını gerektirmektedir. Bilim çevreleri bu konudaki gelişmeleri üretip uygulayıcılarına eğitim vermektedir. Dış ticaretin finansmanı konusunda para ve sermaye piyasalarından alınan yardımların da güncelliği sağlanmaktadır. Böylece hızla büyüyen ve gelişen bir sektör olarak dünya ekonomisindeki yerini koruması mümkündür.


Uluslararası Ticaret Bölümü’nün eğitim planında yer alan derslerden bazıları mevcut İşletme, İktisat ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri’nin ders içerikleri ile ortak yapılması suretiyle koordineli olarak yürütülmekte ve öğrenciler mevcut Erasmus anlaşmalarından yararlanabilmektedir.

Alınan dersler ve ders içerikleri için tıklayınız!

Bu programa ya da bu programdan başka bir lisans programına YÖK'ün belirlediği kurallar çerçevesinde Yatay Geçiş Yapılabilir. Yatay Geçiş hakkındaki diğer bilgiler için tıklayın!

Bu programa dikey geçiş yapılabilecek ön lisans programları için tıklayın!

Deneyimli Akademik Kadro!

Akademik başarısı yüksek, etik ve estetik değerlere sahip, öğrenci odaklı, yaşam boyu öğrenen, şefkatli, çağına karşı sorumlu Kültür'lü bireyler yetiştiren kadromuzla gurur duyuyoruz...

Burslar - Ücretler - Başarı Sırası - Puan

Öğrenim Ücreti

Ücretsiz

Kontenjan

5

Taban Başarı Sırası

113.155

Taban Puan

327,454

Öğrenim Ücreti

12.000,00 ₺

Kontenjan

25

Taban Başarı Sırası

293.897

Taban Puan

274,656

Öğrenim Ücreti

24.000,00 ₺

Kontenjan

5

Taban Başarı Sırası

-

Taban Puan

-

Öğrenim Ücreti

48.000,00 ₺

Kontenjan

12

Taban Başarı Sırası

Yeni

Taban Puan

Yeni

İKÜ'de Burslar ve İndirim Fırsatları

Bölüm - Program Seçiniz

 

Öğrencilik yaşamı için
     #endoğruyerdesin

 

Neden İKÜ?
İKÜ'de Sanat
İKÜ'de Spor
Yurtlar