Ana içeriğe atla

İKÜ'de Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitimi

Bir öğrencinin PDR bölümünde okurken ve sonrasında çalışma hayatındayken başarılı olabilmesi için sahip olması gereken özelliklere, PDR bölümü için gerekli özellikler konusuna bakacak olursak, öncelikli olarak karşımıza PDR’nin insanla iç içe olan bir alan olması çıkıyor. PDR okumak için gereken özellikler nelerdir diye soranlara cevap verecek olursak: İnsanlarla iletişim kurmayı, onları etkin biçimde dinlemeyi ve anlamayı, empati kurmayı becerebilen ve seven; açık fikirli ve sosyal-duygusal zekası yüksek kişiler bu alanda başarılı olabilirler diyebiliriz.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan İstanbul Kültür Üniversitesi mezunlarına lisansüstü eğitimlerine devam etmeleri hususunda özel destek verilmektedir. Lisansüstü eğitimine devam eden mezunlar kariyerlerine akademide devam edebilmektedir.  Bologna Süreci kriterlerine göre AB ülkelerinde tanınan diploma ekiyle mezunlar yurt dışına açabilmektedir. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olan kişiler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında, rehberlik araştırma merkezlerinde, psikolojik danışmanlık merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde, çocuk yuvalarında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleriyle işletmelerin eğitim birimlerinde çalışabilmektedir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde Bologna sürecinin uluslararası kriterlerine göre psikoloji, iletişim bilimleri, istatistik, hukuk, iktisat ve İngilizce eğitimi başta olmak üzere çok yönlü bir öğretim içeriği sunulmaktadır. Öğrencilerin Fen-Edebiyat Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin tüm imkanlarından yararlanarak entelektüel birikim ve iletişim yeteneğini geliştirmesi hedeflenmektedir. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilerin aldıkları çok yönlü teorik eğitimin İKÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde düzenlenen çalışmalarla pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Eğitim süreci boyunca İstanbul Kültür Üniversitesi’nin de bağlı bulunduğu İstanbul Kültür Eğitim Kurumları’nda öğrencilere staj olanakları sunulmaktadır. Öğrencilerin Avrupa Dil Pasaportu kriterlerine göre B2 düzeyinde İngilizce bilgisiyle mezun olması amaçlanmaktadır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencileri Erasmus Öğrenci Değişim Programıyla yurt dışına açılma olanağına da sahip olmaktadır.

Alınan dersler ve ders içerikleri için tıklayınız!

Bu programa ya da bu programdan başka bir lisans programına YÖK'ün belirlediği kurallar çerçevesinde Yatay Geçiş Yapılabilir. Yatay Geçiş hakkındaki diğer bilgiler için tıklayın!

Bu programa dikey geçiş yapılabilecek ön lisans programları için tıklayın!

Deneyimli Akademik Kadro!

Akademik başarısı yüksek, etik ve estetik değerlere sahip, öğrenci odaklı, yaşam boyu öğrenen, şefkatli, çağına karşı sorumlu Kültür'lü bireyler yetiştiren kadromuzla gurur duyuyoruz...

Burslar - Ücretler - Başarı Sırası - Puan

Öğrenim Ücreti

Ücretsiz

Kontenjan

6

Taban Başarı Sırası

63.645

Taban Puan

355,195

Öğrenim Ücreti

12.000,00 ₺

Kontenjan

13

Taban Başarı Sırası

Yeni

Taban Puan

Yeni

Öğrenim Ücreti

24.000.00 ₺

Kontenjan

20

Taban Başarı Sırası

-

Taban Puan

-

Öğrenim Ücreti

48.000.00 ₺

Kontenjan

16

Taban Başarı Sırası

Yeni

Taban Puan

Yeni

İKÜ'de Burslar ve İndirim Fırsatları

Bölüm - Program Seçiniz

 

Öğrencilik yaşamı için
     #endoğruyerdesin

 

Neden İKÜ?
İKÜ'de Sanat
İKÜ'de Spor
Yurtlar