Skip to main content

İKÜ'de Erasmus+ Olanakları

İKÜ'de Yurt Dışı Bağlantıları ile Dünyayı Keşfet!

İstanbul Kültür Üniversitesi, Avrupa'nın 20 ülkesinde 107 Partner Üniversite ile 280’in üzerinde Erasmus+ öğrenci değişim anlaşmasına sahiptir. Ayrıca Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın 4 farklı kıtasında isim yapmış üniversiteler ile bilimsel ve kültürel ikili iş birliği protokolleri, 2+2 anlaşmaları bulunmaktadır.

Partner Üniversiteler

Erasmus+

Erasmus+ programı, yükseköğretim kurumunda kayıtlı bir öğrencinin, öğreniminin bir bölümünü kurumlar arası anlaşma ile ortak olunan yurt dışındaki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir. Faaliyeti gerçekleştirecek öğrenciler maddi destek alma (hibe) hakkına sahip olabileceklerdir.  

İstanbul Kültür Üniversitesi Erasmus programına başvuran çoğu öğrenci hibe fırsatından yararlanmaktadır. Verilen hibenin öğrencilerin tüm masraflarını karşılamaya yönelik olmayıp katılımcının olası masraflarına destek olması hedeflenmektedir. 

Erasmus+ Başvuru Süreci

Erasmus+ programına katılmak isteyen öğrenciler birinci öğretim döneminin sonunda Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’na (YDSTS) girmek için başvuru yapar ve 5 temel yetkinlik üzerinden sınava girerler. Birinci öğretim yılını tamamlayan öğrenci minimum 2.20 ve üzeri bir not ortalamasına sahipse ve Seviye Tespit Sınavından 50 ve üzeri bir not aldıysa Erasmus+ programından faydalanmaya hak kazanır. 

Her öğrenci bir sonraki eğitim yılının Bahar veya Güz dönemi için başvuru yapar. 

Hibe Hakkı Kazanmak İçin Neler Gerekiyor?

Öğrencinin sınavdan aldığı puan ve sahip olduğu genel not ortalaması hibe verilirken değerlendirilen kriterlerdir. Erasmus+’a gitmeye hak kazanan her öğrenci aynı YKS tercihinde olduğu gibi gitmek istediği ülke ve üniversitelerden bir tercih listesi oluşturur. Bu sürece öğrencilerin Genel Not Ortalamaları %50 ve YDSTS’dan aldıkları not %50 etki eder.  

Hibe Miktarı Ne Kadar?

Erasmus+ programı ülkelerin alım gücü ve ekonomik durumuna göre farklı bedellerde hibe imkânı sunar. Gideceğiniz ülkeye göre hibe miktarı değişiklik gösterir.  

Kaç Defa Erasmus+ Yapabilirim?

Öğrencilerimiz şartları sağladıkları takdirde 4 farklı dönem boyunca Erasmus+ fırsatından yararlanabilirler. Bütün öğrencilerimizin Erasmus+ fırsatımızdan yararlanabilmesi adına daha öncesinde Erasmus+ imkânlarından yararlanan öğrencilere %10’luk bir puan kesintisi uygulanır. 

Erasmus+ Danışmanlığı

Erasmus Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS) başlangıç sürecinden, Erasmus programından dönüşünüze kadar danışman hocalarımız ve Uluslararası İlişkiler Birimimiz her adımda öğrencilerimize destek olur. YDYS sınavı sonrası Erasmus+ programına katılmaya hak kazanan öğrencinin seçeceği derslerden, kalacağı yurda kadar her alanda öğrenciye destek olur ve rehberlik ederler. 

Erasmus+ Kulübü

Okulumuzun Erasmus+ Kulübü’ne katılarak daha öncesinde bu fırsattan yararlanmış insanlarla tanışıp süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ek olarak, okulumuza Erasmus+ programıyla farklı ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak tercih etmeyi düşündüğünüz ülkeler hakkında doğru bilgi edinme şansını yakalayabilirsiniz. 

Erasmus'a Gidersem Okulum Uzar mı?

Erasmus+ programı ikili anlaşmalar üzerinde kurulu olduğu için gittiğiniz üniversitede alacağınız derslerde birebir denklik imkânı sunar. Bu nedenle öğrencilerimiz dönem, sene uzaması gibi olumsuz bir durumla karşı karşıya gelmez.

Erasmus+ Staj Hareketliliği

Erasmus+ Staj Hareketliliği bölümüzle alakalı kurum veya şirkette anlaşma şartı aranmadan stajınızı minimum 2 ay yurt dışında yapma fırsatıdır.

Öğrencilerimizin akademik dönemleri bittikten sonra Erasmus+ Staj Hareketliliğinden faydalanma şansları devam eder. Fakat ilgili programdan akademik dönem bittikten sonra yararlanılmak isteniyorsa, mezun olmadan önce tam zamanlı öğrenci durumda iken başvuruda bulunulması gerekmektedir. Hareketliliğe hak kazanılması halinde mezuniyet tarihinden itibaren 12 ay içerisinde katılımcının hareketliliğini gerçekleştirip ülkeye dönmesi gerekmektedir.

Erasmus+ Staj Hareketliliği sayesinde mezuniyet sonrası planladığınız stajı dilediğiniz Avrupa ülkesinde yapabilirsiniz. Bu süreçte sınav başarınıza ve Genel Not Ortalamanıza göre hibe desteği alabilirsiniz.