Ana içeriğe atla

İKÜ'de Çift Anadal (ÇAP) ve Yandal Programı

İKÜ'de Çift Ana Dal

Çift Ana Dal (ÇAP) Programı öğrencilerin ana bölümleri haricinde ilgili oldukları başka bölümü okuma fırsatı veren ve 5 sene sonunda çift diploma almalarını sağlayan programdır.

Neden İKÜ’de ÇAP?

Üniversitemiz, Çift Ana Dal Programı’nı öğrencinin ana dalındaki burs oranı ne olursa olsun 5 yıl boyunca tamamen ücretsiz olarak sunar. 

İstanbul Kültür Üniversitesi, birçok üniversiteden farklı olarak öğrencilerine fakülte sınırlaması olmaksızın tercih hakkı sunar. Örneğin; 

  • Sanat ve Tasarım Fakültesi’ndeki Çizgi Film ve Animasyon bölümünde öğrenim gören öğrenci, Hukuk Fakültesi’ndeki Hukuk bölümünde veya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki İşletme bölümünde öğrenim gören öğrenci, Mühendislik Fakültesi’ndeki Bilgisayar Mühendisliği bölümünde ÇAP yapabilir. 

  • Öğrenci; Mimarlık, Mühendislik, Eğitim ve Hukuk Fakültelerinde yer alan bölümlerle ÇAP yapabilmek için sınava girdiği yıl ÖSYM tarafından belirlenen baraj sıralamalarının üzerinde sıralamaya sahip olmalıdır.  

  • Öğrenci yalnızca üniversiteye yerleştiği yıl girmiş olduğu sınavın puan ve başarı sıralamasını kullanarak ÇAP başvurusu yapabilir. Örneğin; ilgili yılda sadece Sözel puanı hesaplanan bir öğrenci, sonraki senelerde tekrar YKS’ye girse dahi Sayısal puan tabanlı bir bölümle Çift Ana Dal yapamaz.

Çift Ana Dal Danışmanlığı 

Öğrencilerimize hem Çift Ana Dal başvuru sürecinde hem de sonraki süreç içerisinde eğitim görevlilerimiz tarafından danışmanlık yapılır. Bu sayede öğrencilerimizin Çift Ana Dal Programı sürecine dair detaylı bilgi sahibi olması ve olası soru işaretlerine kolayca cevaplar bulması sağlanır. 

Başvuru Koşulları 

  • Birinci ana dal programında ilk iki yarıyılını tamamlamış olmak, 

  • 4.00 üzerinden en az 2.72, 100 üzerinden en az 70 Genel Not Ortalaması’na sahip olmak, 

  • Tercih edilen ÇAP programının YKS oturumuna girmiş olmak. (Örnek; ÇAP’ını İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerinden yapacak olan öğrenci YDT oturumuna girmiş olmalıdır.) 

Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan öğrencilerimiz, okulumuzun Çift Ana Dal Programı’na başvuru hakkına sahiptir. 

Çift Ana Dal’a Ne Zaman Başvurabilirsiniz?  

Öğrenci Çift Ana Dal Programına, 

  • 4 yıllık ana dal lisans programında en erken 3. yarıyılın başında, en geç 5. yarıyılın başında, 

  • 2 yıllık ana dal ön lisans programında en erken 2. yarıyılın başında, en geç 3.yarıyılın başında başvurabilir. 

Başvuru Tarihleri 

Çift Ana Dal’a başvuru yapmak isteyen öğrenciler, Üniversitenin Akademik Takvimi üzerinden başvuru tarihlerini takip edebilirler. 

Aynı Anda ÇAP ve Yan Dal Fırsatı 

Kültür Ailesi olarak iki programı da ücretsiz şekilde öğrencilerimize sunuyoruz. Şartları karşılayan her öğrencimiz aynı anda Çift Ana Dal ve Yan Dal Programlarımızdan faydalanabilir.  

Örneğin; ana dal lisans programı İngiliz Dili ve Edebiyatı olan bir öğrenci; Uluslararası İlişkiler bölümünden Çift Ana Dal yaparken, aynı zamanda Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden tamamen ücretsiz olarak Yan Dal programımızdan faydalanabilir.