Ana içeriğe atla

Geleceğin Ambalaj Tasarımı Yarışması

Geleceğin Ambalaj Tasarımı Yarışması Başlıyor!

Ambalaj sektöründe yenilikçi fikirleri desteklemek, ambalaj sektörüne olan ilgiyi artırmak ve Mesleki Eğitimdeki öğrenci tasarımcıları sektörle buluşturmak amacıyla Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi iş birliği ile "Geleceğin Ambalaj Tasarımı Yarışması" başlıyor!

Yarışma Şartnamesi
Örnek Sunum Paftası
Başvuru Formu

AMAÇ:

Yarışmanın amacı, ambalaj sektöründe yenilikçi fikirleri desteklemek, ambalaj sektörüne olan ilgiyi artırmak ve Mesleki Eğitimdeki öğrenci tasarımcıları sektörle buluşturmaktır. Ayrıca özgün, modern, çevre açısından sürdürülebilir, öngördüğü işlevleri teknik olarak sağlayabilen, geleceğin ambalaj tasarımları için ürün tasarlanmasına zemin hazırlamaktır. Tasarımcılarda sürdürülebilir, çevreci bir bilinç oluşturarak, farkındalık yaratmak ve yetenekli öğrencileri sektörle buluşturarak kariyer planlarına ambalaj sektörünün girmesini sağlamaktır.

YARIŞMANIN HEDEFLERİ:

1. Ambalaj sektöründe yenilikçi fikirleri desteklemek.

2. Ambalaj sektörüne ilgiyi artırmak ve yetenekli öğrencileri sektörle buluşturmak.

3. Öğrencilerin yeteneklerini sergileyebilmelerini sağlamak.

4. Yenilikçi, faydalı ve çevreci tasarımların gerçekleştirilmesinin önünü açmak.

5. Geleceğin tasarımcılarında ve sektörde çevreci, sürdürülebilir ambalaj ürünleri tasarlanmasına zemin hazırlamak, çevreci bir bilinç oluşturarak farkındalık yaratmak.

6. Yetenekli öğrencileri sektöre kazandırmak ve desteklemek.

BAŞVURU TARİHİ VE ADRESİ:

  • Başvuru Tarihleri: 14 Ocak 2020 - 14 Şubat 2020
  • Seçici Kurulun Değerlendirmesi: 20 Şubat 2020
  • Sonuçların İlanı: 28 Şubat 2020
  • Ödül Töreni: Nisan 2020

Başvuru Tasarımın maketinin fotoğrafı yada üç boyutlu çizimi, kullanım şekli, amabalaj tasarımı ile ilgili açıklamaların olduğu bilgilendirici Sunum Paftası Adobe İllüstrator yada Photoshop vb tasarım programlarında tasarlanarak yada istenilen çeşitli renkli kalem yada boyalarla çizimi yapılıp renklendirilerek 50X70 cm ebatında, 150 Dpi çözünürlükte, PDF formatında en az beş harften oluşan bir RUMUZ verilererek ekteki formla birlikte e-posta yoluyla gönderilecektir.

Örneğin: DENİZ Başvurudan sonra bilgileri kontrol edilerek başvurunun onaylanıp onaylanmadığına dair bilgi yarışma sorumlusu tarafından e-posta yoluyla katılımcıya cevap olarak gönderilecektir. Başvurular seçici kurul tarafından incelenerek yarışmaya hak kazananlar aydindoganlisesi.meb.k12.tr ve aday.iku.edu.tr duyurular bölümünde 28 ŞUBAT 2020 tarihinde açıklanacaktır.

KATILIM ŞARTLARI:

1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

2. Türkiye genelindeki tüm lise ve özel lise öğrencileri bu yarışmaya katılabilirler.

3. Yarışmaya her katılımcı en çok 3 adet ürünle katılabilir.

4. Yarışmacılar tasarladıkları ambalaj tasarımının karton kutu tasarımının açılımının ve üçboyutlu görseli yada maket fotoğrafının olduğu Sunum Paftasını 50X70 cm boyutlarında, sağ üst köşeye ürünün logosunu koyarak, 150 dpi, ppi çözünürlükte hazırlamalı; önerdiği yenilik yada çözdüğü problemi bilgilendirici bir şekilde yazmalıdır. Yada çeşitli renkli kalem yada boyalarla istenilen çizimi yapıp renklendirmelidir. Dosya adlarına ekteki formda yazacağı RUMUZ ile aynı adı vererek kaydetmelidir. Ekteki formda yazan RUMUZ ile aynı isimdeki tasarım dosyasını geleceginambalaji@gmail.com adresine e-posta yoluyla göndermelidirler.

5. Daha önce ya da bu yarışma ile eş zamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış tasarımlar bu yarışmaya katılamaz.

6. Yarışmaya gönderdiği tasarım üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.

7. Kural ihlali yaptığı tespit edilen katılımcıların ödül, ünvan ve her türlü kazanımları geri alınır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılır.

8. Eserlerin dosya adları mutlaka RUMUZ adı olmalı ve aynı RUMUZ, Katılım Formunda yer almalıdır. Katılımcının ismi, soy ismi ve imzası tasarımda bulunmamalı yada dosya adında yer almamalıdır.

9. Katılım Formunda; Katılımcının RUMUZ’u, Adı Soyadı, Okulu, Açık Adresi, İletişim Bilgileri, Danışman Öğretmenin Adı Soyadı ve Telefon Numarası ve e-posta adresinin yazılı olduğu bilgiler yer almalıdır.

10. Yarışma sekretaryası, ödül ve sergileme kazanan tasarımların asıl dosyalarını çizim, Ai yada Ps olarak katılımcıdan isteyebilir. Ödül ve sergileme alan tasarımların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal dijital dosyaları, istenildiğinde yarışma sekretaryasına gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.

Yarışma Bilgi Broşürü

Geleceğin Ambalaj Tasarım Yarışması Hakkında ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz broşüre buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışma Ödülleri

Birincilik Ödülü

2.000 TL ve Plaket

İkincilik Ödülü

1.500 TL ve Plaket

Üçüncülük Ödülü

1.000 TL ve Plaket

Danışman Öğretmen Ödülü

1.'nin Danışman Öğretmenine 500 TL ve Plaket

DEĞERLENDİRME:

Tasarımlar 14.02.2020 tarihi mesai saati bitimine kadar geleceginambalaji@gmail.com adresine eposta yoluyla gönderilmelidir. Bu tarihten sonra gelecek çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Geleceğin Ambalaj Tasarımı Seçici Kurulu tarafından yapılarak, birinci, ikinci ve üçüncü eserler ile sergileme eserleri seçilecektir.

Seçici Kurul

Dr. Öğr. Üyesi Dide AKDAĞ SATIR

İstanbul Kültür Üniversitesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi

Dr. Öğr. Üyesi Göknur SÖZÜNERİ

İstanbul Kültür Üniversitesi / Sanat ve Tasarım Fakültesi

Nazlı ORTAN

ÖZGÜR

Grafik Öğretmeni Bahçelievler Aydın Doğan M.T.A.L.

Emel EVREN

Grafik Öğretmeni Kocasinan Çok Programlı Anadolu Lisesi

Müge PİNAZ

İletişim Tasarımcısı

Levent ÇORMAN

Endüstriyel Tasarımcı

Temsilci

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği