Ana içeriğe atla

İKÜ'de Hazırlık Eğitimi

Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi

Hazırlık Programı, İstanbul Kültür Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü tarafından, İngilizce öğretim veren bölümler için zorunlu hazırlık eğitimi sunar. Üniversiteye kaydolduktan sonra öğrenciler Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’na (YDSTS) girerler. Bu sınavda 40 puanın altında kalan öğrencilerimiz hazırlık sınıflarına yerleşir; 40 ve üzeri puan alan öğrencilerimiz ise Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’na (YDYS) girmeye hak kazanırlar. 

Öğrencilerimiz, YDYS sonucuna bağlı olarak kayıtlı oldukları lisans programına geçiş yaparlar. Daha az puan alan öğrencilerimiz, seviyelerine göre İngilizce hazırlık sınıfına yerleştirilirler. Program sonunda uluslararası düzeyde tanınırlığa sahip “Pearson Assured Sertifikası” almaya hak kazanırlar.

Fakülte/Bölüm Bazlı YDYS Puan Tablosu

FAKÜLTE / BÖLÜM YDYS (İKÜ)
İngiliz Dili ve Edebiyatı
İngilizce Öğretmenliği
80/100
İngilizce Eğitim-Öğretim Yapan Diğer Ön Lisans ve Lisans Programları ve İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Öğrencileri 60/100
İngilizce Eğitim-Öğretim Yapan Lisansüstü Programlarına Kayıtlı Hazırlık Sınıfı Öğrencileri 70/100

Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS) 4 aşamadan oluşmaktadır. 

Konuşma (Speaking) Sınavı: Genel kültür ve ilgi alanına yönelik sorulan sorular üzerinden 10-15 dakikalık konuşma sınavı gerçekleştirilir.  

Dinleme (Listening) Sınavı: İngilizce diyaloglar dinletilir ve diyaloglarla ilgili sorulara cevap verilmesi beklenir.  

Okuma (Reading) Sınavı: Verilen paragraf üzerinden çoktan seçmeli sorular sorulur. 

Yazma (Writing) Sınavı: Verilen konu üzerinden kısa deneme yazılması beklenir. 

 

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ ÖRNEK HAZIRLIK SINAVI 

İngilizce Yeterlik Örnek Konuşma Sınavı 

https://ydb.iku.edu.tr/sites/ydb/files/inline-files/ENGLISH%20PROFICIENCY%20EXAM%20%28SPEAKING%29.pdf 

İngilizce Yeterlik Örnek Dinleme ve Okuma Sınavı 

https://ydb.iku.edu.tr/sites/ydb/files/inline-files/ENGLISH%20PROFICIENCY%20EXAM%20%28LISTENING%20%26%20READING%29.pdf 

Dinleme Parçası 

https://ydb.iku.edu.tr/sites/ydb/files/inline-files/English%20Proficiency%20Exam%20Listening%20Track-v1.mp3  

İngilizce Yeterlik Örnek Yazma Sınavı 

https://ydb.iku.edu.tr/sites/ydb/files/inline-files/ENGLISH%20PROFICIENCY%20EXAM%20%28WRITING%29.pdf  

 

Seviyeler 

Öğrencinin İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitim programını tamamlayabilmesi için sırasıyla Başlangıç (Beginner), Temel (Elementary), Orta-öncesi (Pre-Intermediate), Orta (Intermediate), Orta-üstü (Upper-Intermediate) seviyelerini başarı ile tamamlaması gerekmektedir. Öğrencilerin hangi seviyeye yerleştirilecekleri ise yapılan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı sonucunda belli olmaktadır. 

Başlangıç Düzey - A1 

Öğrencinin İngilizce bilgisi başlangıç düzeydedir. A1 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ilk seviyedir. Öğrenci tanışma, sayı sayma, yer yön belirtme, tarih belirtme, sipariş verme ve ihtiyaçlarını belirtme gibi temel seviyede iletişim kurabilecek yeterli İngilizceye sahiptir. 

Temel Düzey - A2 

Öğrencinin İngilizce bilgisi temel düzeydedir. A2 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ikinci seviyedir. Öğrenci günlük konuşma diyaloglarını rahatça yapar çeşitli konulardaki bilgiyi anlar ve kavrar.  

Orta-Öncesi Düzey - B1 

Öğrencinin İngilizce bilgisi başlangıç üstü düzeydedir. B1 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir. Öğrenci kişisel ve iş ihtiyaçları için çoğu konuşmayı başlatıp sonlandırabilir, toplantılara ve sunumlara katılabilir, hipotezlerini sunabilir. 

Orta Düzey - B1+ 

Öğrencinin İngilizce bilgisi orta düzeydedir. B1+ İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir. Öğrenci ana dili İngilizce olmayan konuşmalara girebilir. Kişisel ilgi alanlarına dair basit metinler üretebilir.  

Orta-Üstü Düzey - B2 

Öğrencinin İngilizce bilgisi orta üstü düzeydedir. B2 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir. Öğrenci uzmanlık alanındaki teknik konuşmalar dahil olmak üzere hem soyut hem de somut konulardaki komplike metinleri anlayabilir ve üretebilir. Geniş yelpazedeki konular üzerine metin üretebilir. 

Dış Sınavlar Eşdeğerlik 

Dış Sınavlar Eşdeğerliği öğrenciye hazırlığı geçerek lisans eğitimine direkt olarak başlama olanağı sunar. Öğrenci isteğe bağlı olarak aşağıdaki sınavlardan herhangi birine girerek İstanbul Kültür Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü standartlarını sağladığı takdirde, hazırlık aşamasını geçip Lisans eğitimine başlar.  

Eşdeğerlik standartları aşağıda verilen tabloda yer almaktadır.

Bölüm YDYS (İKÜ) YDS TOEFL PBT TOEFL IBT  CAE FCE PTE (Academic) YÖKDİL
- İngiliz Dili ve Edebiyatı
- İngilizce Öğretmenliği
80 75 550 80 B B2 62 75
- İngilizce Eğitim-Öğretim Yapan Diğer Ön Lisans ve Lisans Programları 60 55 517 66 C B1 44 55

Hazırlık Deneyimi 

Öğrenci hazırlık eğitimi süresince 4 temel yetkinlik üzerinden dersler alır. Bu yetkinlikler; okuma, yazma, dinleme ve konuşmadır. Hedefimiz ilk olarak öğrencinin temel İngilizce altyapısını oluşturmak ve 4 temel yetkinliğini geliştirmektir. Eğitim süresi boyunca kullanılan kaynaklar üzerinden online ödevlendirme yapılır ve öğrencinin İngilizce’den kopmasının önüne geçilir. Sınıf danışmanları, yürütülen eğitim süresi boyunca öğrencilerimize destek olur.  

Bir diğer hedefimiz ise dil öğreniminde en güncel teknolojik gelişmeleri takip eden ve kendi alanında profesyonel olarak kullanabilen bireyler yetiştirmektir.  

Dönem Arası Hazırlık Geçme Sınavı Nedir? 

Dönem Arası Hazırlık Geçme Sınavı, zaman kaybetmek istemeyen öğrenciler için dönem ortasında lisans eğitimlerine geçme fırsatıdır. Öğrencilerimiz hazırlık eğitiminin ilk dönemini tamamladıktan sonra Dönem Arası Hazırlık Geçme Sınavı’na girmeye hak kazanırlar. Başarı sağlaması durumunda, öğrencilerimiz lisans programına düzensiz öğrenci olarak geçiş yaparlar.  

Düzensiz Öğrenci Kimdir?  

Düzensiz öğrenci hazırlık eğitiminin ilk dönemini tamamladıktan sonra lisans programına geçiş yapan öğrencidir. Hazırlık sonrasında birinci sınıfın ikinci dönem derslerini alan öğrenci, bir sonraki dönem başladığında birinci sınıfın ilk dönem derslerini alır. Okulunu erken bitirmeyi hedefleyen öğrenciler, üst dönem derslerini alarak bu farkı kapatabilirler. 

Hazırlık Sınıfında Kalırsam Bursum Kesilir mi? 

Hayır, kesilmez. ÖSYM bursu, hazırlık programlarını 1+1 yıl boyunca kesintisiz olarak sağlanmaktadır. 

Hazırlık Sınıfında Kalırsam WeAccept Bursum Kesilir mi?  

WeAccept bursu, aynı ÖSYM bursunda olduğu gibi, 1+1 yıl boyunca kesintisiz sağlanır. 

Pearson Assured Akreditasyonu 

Yabancı Diller Bölümümüz 6 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Pearson Assured tarafından akredite edilmiştir. Pearson Assured Akreditasyonu, öğretim üyeleri ve öğrenciler için büyük önem arz etmektedir. 

Pearson Assured Akreditasyonu Nedir? 

Dünyanın en büyük eğitim çözümleri şirketi Pearson tarafından geliştirilen, uluslararası tanınırlığa sahip kalite güvencesi ve akreditasyon sistemidir. Bu akreditasyona sahip eğitim kurumlarının öğrencileri, uluslararası düzeyde tanınırlığa sahip “Pearson Assured Sertifikası” almaya hak kazanırlar. 

Yabancı Diller Bölümü Hangi Yerleşkede? 

Yabancı Diller Bölümü, üniversitemizin Şirinevler Yerleşkesi’nde yer almaktadır. Öğrenciler, tercih döneminde Ataköy Yerleşkemizi dilediği gibi ziyaret edebilir ve öğretim üyeleriyle görüşerek Hazırlık Programı hakkında detaylı bilgiye erişebilirler.

İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Öğretim dili İngilizce olan bir programa kayıt yaptıran öğrenciler, öncelikle eğitim-öğretim yılı Güz Dönemi başında gerçekleştirilen Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’na (YDSTS) katılır. Bu sınavdan 100 üzerinden 40 puan ve üzeri alan öğrenciler, Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS)’na girmeye hak kazanırlar. Bu sınavda, kayıtlı oldukları programa göre yeterli puanı alan öğrenciler lisans eğitimlerine başlarlar. Yeterli puanı alamayan öğrenciler ise İngilizce Hazırlık Sınıfı (İHS)’nda eğitim görürler.

Evet. Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’nın (YDSTS) amacı dil beceri seviyenizi belirlemek olduğu için bu sınava MUTLAKA katılmalısınız.

Hayır. Yalnızca Seviye Tespit Sınavı’na katılarak Hazırlık Sınıfı’ndan muaf olamazsınız. YDSTS sonrası hak kazanmanız durumunda Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’na katılmanız ve yeterli puanı almanız gerekir.

Kayıtlı olduğunuz eğitim programı bazında almanız gereken minimum puan bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı, Yabancı Diller Eğitimi - İngilizce Öğretmenliği Programı Öğrencileri için 80/100

 

İngilizce eğitim-öğretim yapan diğer önlisans ve lisans programı öğrencileri için 60/100

 

 

Sınav tarihleri ve sınav süreçleriyle ilgili tüm bilgiler, her dönem başı Üniversitemizin web sitesinde ve CATS platformunda Hazırlık Sınıfı öğrencileri için oluşturulan sayfada duyurulur.

Çevrimiçi sınavlara CATS > Hazırlık Sınıfı Öğrenci Sayfası > Tests&Quizzes adımlarını takip ederek erişebilirsiniz.

Çevrimiçi sınavlarda teknik aksaklık (elektrik/internet kesintisi, site kaynaklı durumlar vb.) yaşamanız durumunda, aksaklıkla ilgili kanıt (belge, ekran görüntüsü, video gibi) göstermeniz zorunludur.  Yaşadığınız durumu kanıtınızla birlikte sınav günü sınav sırasında veya sınav bitiminden en geç 60 dakika içerisinde Teknik Destek Birimi’ne (dflsupport@iku.edu.tr)  mail atmanız gerekir. İlgili birim, Bölüm Başkanlığı ve Test Birimi’yle birlikte talepleri inceler ve telafi sınavına katılan öğrenciler belirlenir. Sınav günü sonrası atılan talep ve mailler değerlendirmeye alınmaz.

İngilizce Hazırlık Sınıfı’nda eğitim gördüğünüz bir eğitim-öğretim yılı boyunca toplam 4 adet Achievement sınavı, 2 adet Final sınavı ve yıl sonunda gerçekleşen Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’na katılmanız zorunludur. Sınavlar dışında tamamlamanız gereken çevrimiçi ödevler, portfolio (yazma) vb. ve eğitime devam puanı (EDP) ölçme-değerlendirme araçları kapsamına girer.

Güz ve Bahar dönemlerinin ortalamaları ayrı ayrı belirlenir. Yıl sonu ortalamanız ve genel başarı notunuz iki dönemin ortalaması Performans Değerlendirme Notu (PDN), Eğitime Devam Puanı (EDP) ve Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’ndan (YDYS) aldığınız puanlar çerçevesinde oluşur. Yüzdelik dilim ve detaylar için lütfen aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

 

Performans Değerlendirme Notu (PDN)

 

(Achievements & Final Exam  Online Component & Portfolio) 

45%    

Yabancı Dil Yeterlik Sınavı

50%     

 

Eğitime Devam Puanı (EDP)   

5%

 

Duyurulara Yabancı Diller Bölümü web sitesi ydb.iku.edu.tr Haberler sekmesinden, CATS üzerinde kayıtlı olduğunuz ders/derslerin Duyurular bölümünden ve eğer duyuru mail olarak yollanmışsa sizlere sağlanan öğrenci epostasından (öğrencinumarası@stu.iku.edu.tr) ulaşabilirsiniz. 

Üniversitemizin kullandığı tüm sistemlere kayıt sırasında size sağlanan kullanıcı adınız (öğrenci numaranız) ve SMS olarak yollanan şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

GEREKLİ eposta adresleri

ydb@iku.edu.tr

orion@iku.edu.tr

ogrenci.isleri@iku.edu.tr

LİSANS-ÖNLİSANS İNGİLİZCE DERSLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Öğretim dili Türkçe olan Önlisans ve Lisans programlarına kayıt yaptırmış öğrencilerimiz, eğitim-öğretim yılı Güz Dönemi başında gerçekleştirilen Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’na katılır. Öğrencilerimizin Yabancı Dil I dersinden muaf olmaları için 60-69/100, Yabancı Dil I ve II derslerinden muaf olmaları için ise 70/100 ve üzeri puan almaları gerekmektedir.

Sınava katılmak zorunlu değildir; ancak Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden muaf olmak isteyen öğrencilerimiz sınava MUTLAKA katılmalıdır.

Öğrencilerimizin Yabancı Dil I dersinden muaf olmaları için 60-69/100, Yabancı Dil I ve II derslerinden muaf olmaları için ise 70/100 ve üzeri puan almaları gerekmektedir.

Sınav tarihleri ve sınav süreçleriyle ilgili tüm bilgiler, her dönem başı Üniversitemizin ve Bölümümüzün web sitesinde duyurulur.

Çevrimiçi sınavlara CATS > İngilizce Muafiyet Sınavı > Tests&Quizzes adımlarını takip ederek erişebilirsiniz.

Hayır. Olağanüstü gelişen şartlar dışında tüm sınavlar dönem başı duyurulan sınav takvimindeki tarihler çerçevesinde yapılır.

CATS platformundaki Yabancı Dil Muafiyet Sınavı Sitesi’ndeki duyuruları yakından takip ederek telafi sınavının yapılıp yapılmayacağını öğrenebilirsiniz.

Sınav sonuçlarını Orion Sistemi veya CATS üzerinde duyurular kısmından öğrenebilirsiniz.

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı (ÖİDB) ile iletişime geçmelisiniz. Dersi Orion’da öğrencinin üzerinden düşürmek ÖİDB sorumluluğundadır.

Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II dersleri asenkron olarak yürütülen derslerdir. Öğrencilerin, CATS üzerindeki YDI1001/ YDI2001 ders siteleri üzerinden kaynaklar bölümüne yüklenmiş haftalık sesli ders anlatımlarını izleyerek dersi takip etmeleri gerekmektedir. Anlamadıkları noktaları danışmak amacıyla her hafta açılan sanal sınıflara girerek sorularını dersi veren öğretim görevlisine sorabilirler. Sanal sınıflarda yeni bir konu anlatımı yapılmamaktadır.

Danışmanınız ile iletişime geçerek dersi veren öğretim görevlisine bilgi verilmesi sağlanmalıdır.

CATS platformundaki Yabancı Dil dersinin ana sayfası üzerinde belirtilen gün ve saatler arasında Sohbet Odası, Sanal Sınıf ve Randevu seçeneğini kullanarak ya da e-mail yoluyla iletişim kurabilirsiniz.

Her dönem yapılan ara sınavın telafi sınavı yapılmaktadır. Telafi sınavının tarih ve saatini öğrenmek için CATS platformundaki ilgili site üzerinden yapılan duyuruları takip etmek öğrencilerimizin sorumluluğundadır.