Ana içeriğe atla

DJ & PRODÜKSİYON AKADEMİSİ

DJ’lik Ruhumda Var Diyenler!

“İçimde dur durak bilmeyen bir ritim, ruhumda müziğimle coşma ve coşturma isteği var” diyorsan, DJ & Prodüksiyon Akademisi Ravin’ Müzik Akademisi işbirliği ile senin için İKÜ’de!

Bilgilendirme Broşürü

 

Hayallerini gerçeğe dönüştürmek, İstanbul’un en seçkin mekânlarında sahne deneyimi yaşamak ve ekip arkadaşlarınla müzik yapmaya hazır mısın? 

 

Master Class DJ, Prof Class DJ, Hobi DJ ve Prodüksiyon Eğitimi, başvurularını kaçırma!

Hakkımızda

Ravin Müzik Akademisi, 2016 yılından itibaren 400’den fazla DJ ve prodüktör yetiştirmiş, İstanbul’daki önemli elektronik müzik sahnelerinde 600’e yakın etkinliğe imza atmıştır. Türkiye’de yapılan çoğu festivale gerek kendine ait Ravin’ Stage’leriyle, gerekse ekibinin yer aldığı sahnelerle katılmıştır. Üstün eğitim stratejisi ve ekip dinamizmi ile müzik ve eğitim sektöründe saygı kabul görmüş, Türkiye’nin en eski ve köklü vakıf üniversitesi olan T.C Kültür Üniversitesi’nde ikinci stüdyosunu açmıştır. Dünyanın önde gelen 5 Yıldızlı Hotel zincirlerinden JW Marriott ve Hyatt Regency gibi hotellerin mekan ve rooflarında müzik direktörlüğünü üstlenmiştir. Türkiye’nin bir numaralı turizm markası olan Jolly Tur’un festivallerinde, Big burn, Magic Break, Wonderland, Summerland vb. festivallerde de tarzını ve çizgisini çok büyük bir kitleye tanıtmıştır.

Eğitim Stratejimiz - Stüdyo Ekipmanlarımız - Çalıştığımız Mekan Ve Festivaller

Öncelikle belirtmek isteriz ki; biz sadece birebir DJ setup eğitimi vermiyor, tam anlamıyla bir DJ yetiştiriyoruz, İstanbul’un en iyi mekanlarında ve Türkiye’de yapılan birçok festivalde müzik yapıyor ya da kendi sahnelerimizde performans alma imkanı sunuyoruz. Aynı zamanda yetiştirdiğimiz DJ’leri ekibimize dahil edip, menajerliklerini de üstlenebiliyoruz. Genellikle 10 ya da 12 ders yapıyoruz ve dersler 1-1.5 saat aralığında sürüyor. Ancak bir sınırlama yok, tam anlamıyla çalmaya başlamadan, bizim ayarladığımız bir mekanda çıkıp performans sergileyebilecek düzeye gelmeden eğitim asla sonlanmıyor, yani bu 15 ders de olabilir, 40 ders de (ders sınırlaması bulunmamakta). Bunu söylememizin ve bu örneği vermemizin nedeni öğrencilerimizi strese sokmadan, sadece öğretme garantisi ile yola çıkacak olmamızdan dolayı. 2020 yılı sonunda Pioneer’ın en son ve en gelişmiş Mixer ve Cd Playerları da studio ekipmanlarımız arasına dahil olmuştur. Eğitimlerimizde Pioneer Cdj 3000, Pioneer Cdj 2000 Nexus, Pioneer Djm 850 Mixer, Pioneer Djm 900 Mixer, Pioneer V-10 Mixer ve Traktor (Controller) ekipmanları ile tam anlamıyla profesyonel şekilde çalmaya başlatıp kendi setinizi kaydettirerek eğitimi sonlandırıyoruz. (Eğitim sonrası Pioneer DJ sertifikası verilmektedir.) Öğrencilerimizin; Ravin' Group etkinliklerinde ya da dahil olduğumuz festivallerde mutlaka sahne ve performans almasını sağlıyoruz. Bir çok DJ de ilk kez bizimle bunu yaşayıp kariyerine başladılar. Yetiştirdiğimiz ve ekibimize dahil ettiğimiz ekip arkadaşlarımız yer aldığımız; Sumahan, Suma Beach, Kastel, Fırın, Kite, Pixel, Rika, Setup, Flamme, Mitte, Birdy , Sinn, Bonn, RX (Roxy), Beyond vb. mekanlarda ve Yapıkrediplay Jolly Tur Uludağ Music Festival, Jolly Tur Whitefest Uludağ Festival, Jolly Tur Corporate Weekend Festival, Magic Break Antalya, Myfest Antalya, Wonderland Bodrum, Summerland Bodrum gibi festivallerde sahne aldılar ve artık festivallerde kurulan Ravin’ Stage’lerinde bizimle birlikte olmaya devam etmektedirler. Eğer bir senelik menajerlik hizmeti ile eğitim alırsanız minimum yedi kere sahne deneyimi sağlayarak kariyerinize başlayıp, ilerlemeniz konusunda büyük bir avantaj sağlayabiliyoruz. Sadece eğitim almak isterseniz de eğitim sonunda yalnız bir kere sahne deneyimi sağlayıp eğitimi sonlandırıyoruz.

Ders Programları

Ders Sayısı-Gün: 11 Gün

Ders Süresi: 1.5-2 saat

Bu paket ise profesyonel eğitim paketine dahil olarak bir senelik menajerlik hizmeti ile birlikte minimum 10 kere sahne alma fırsatı içerir. ( 5. sahneden sonra, sahne başı ödeme yapılmaktadır.) İstanbul ve Ankara’daki önemli elektronik müzik sahnelerinde, Türkiye’de yapılan büyük müzik festivallerinde ve anlaşmalı olup müzik direktörlüğünü üstlendiğimiz 5 Yıldızlı otellerde sahne alma fırsatı içeren bu eğitim paketi, kariyer odaklı düşünen müzikseverler için önerdiğimiz en ideal pakettir. Profesyonel paket ile eğitim içeriği aynı olup, ders sınırlaması olmadan öğretme garantisi ve bir sene boyunca her ay bir kere stüdyoyu kullanma, gerekirse tekrar dersi alma haklarından oluşur. Bu paketin ücreti ise 20.000₺. Taksit imkanı mevcuttur.

1. Gün

 

·      Öğrenci ile tanışma

·      Dj’in genel ve Ravin’ Group için kapsamlı tanımı

·      Dj’in sahip olması gereken özellikler

·      Pioneer Prof. ( Setup ) ve Traktor ( Controller ) Özellikleri.

·      Tanıtımı ve Farklılıkları

·      Set Up Kurulumu

·      Elektronik Müzik Yapısı.

·      Prof. Dj Setup’ı tam anlamıyla tanıma ( Mixer ve Cd Player üzerindeki her tuşun işlevi ve özellikleri )

·      Cue Teknikleri ve Cue Noktası Belirleme.

·      Mezur Ayarlama.

 

 

2. Gün

 

·      1.Dersin tekrarı. Özeti ve öğrencinin bilgisini pekiştirmek için soru-cevap. Eğer öğrenciler yeterli düzeye erişmemişler ise en önemli ve gerekli bilgileri yazılı olarak tekrar not aldırma. Mixer ve Cd Player i fotograflama veya gerekli durumlarda öğrencilere telefonları ile video kaydettirip bu video kaydı sırasında hızlı özet bilgileri anlatma. Bir sonraki derse kadar bu notları ve videoları tekrar tekrar okumalarını ve izlemelerini isteme. (Bunu yapmamızın nedeni Dj Aletlerinin çok kapsamlı kafa karıştırılabilir olması)

·      Bpm/Tempo Belirleme.

·      Geçiş Teknikleri.

·      Temel Loop & Hot Cue Bilgisi.

·      Loop & Hot Cue Yaratma.

·      Loop Kullanımı

·      Pratik

 

 

3. Gün

 

·      1. Dersi ile alakalı hızlıca pekiştirme soru-cevap

·      2. Dersin detaylı tekrarı ( Gerekli ise yazılı not aldırma ve video çektirme )

·      Effectleri Öğrenme ve Kullanımı.

·      Color Effectleri Öğrenme ve kullanımı.

·      Çoklu Effect kullanımı.

·      Effect Kullanarak Geçiş Yapma.

·      Pratik

 

 

4. Gün

 

·      Genel tekrar

·      Quantize Bilgisi

·      Auto Que Bilgisi

·      Master Tempo Bilgisi

·      Geçiş Pratiği

 

 

5. Gün

 

·      Genel tekrar. Soru - Cevap

·      Müzik Tarzlarını Anlama ve Müzik Tarzı Belirleme

·      Sahne Öncesi Arşiv Oluşturma ve Ses Kontrol

·      Key (Nota) Analizi ve Harmonik geçiş

·      Mixed in Key Programını anlatma

·      Rekordbox Programını anlatma

 

 

6. Gün

 

·      Setup Hakkında Çok Az Bilinen Özellikler

·      Hızlı Geçiş Teknikleri

·      Detaylı Efektlerle Geçiş Teknikleri

·      Pratik

 

 

 7. Gün

 

·      Genel Tekrar

·      Dj Set Planlama.

·      Dj Set Yükleme ve Tanıtımı.

·      Kişisel Promosyon, Sosyal Medya Kullanımı.

·      Geçiş Pratiği

 

8. Gün

 

·      Ravin’ Dj’leri ile öğrencilerimizi buluşturma, merak ettiklerini sordurma

·      1 Saatlik Profesyonel bir performansı öğrencilere izlettirme

·      Electronik müzik piyasasının önemli isimleriyle öğrencilerimizi bir araya getirme.

 

 

9. Gün

 

·      Genel Tekrar ve Soru Cevap

·      Öğrenci Ravin’ akademi koçlarından biri ile 2 saatlik baş başa performans çalışması yapacak

 

 

10. Gün

 

·      Sertifika İçin Test Yapımı

·      Test Değerlendirmesi

·      Pratik

·      Öğrenciye kendi seti kaydettirilecek

 

11. Gün

 

·      Mezun olmaya hak kazananlara ilk performans sergileyecekleri gece için görüşülecek

·      Eksikleri olanlar için tekrar ders programı düzenlenip eksikleri giderilecek

Ders Sayısı-Gün: 11 Gün

Ders Süresi: 2 - 2.5 saat

Dj’liği ve bununla alakalı aklınıza gelebilecek her konuyu, programı, ekipmanı, terimi, müzik türleri, arşiv oluşturma, karşınıza çıkabilecek tüm aletler hakkında kapsamlı bilgiyi, en basit ve en kapsamlı geçiş tekniklerini, recordbox, harmonik geçiş için özel programlarını, bilinen eğitim yapılarından farklı olarak herhangi bir ders sayı sınırlaması olmadan öğretme garantili pakettir. Aynı zamanda eğitim bittiğinde anlaşmalı olduğumuz İstanbul gece hayatının önemli elektronik müzik sahnelerinde ya da hotellerinde bir kere performans sergileme fırsatı, ayrıca bir sene boyunca her ay bir kere stüdyoyu ve mevcut tüm ekipmanları kullanma, pratik yapma, kayıt alma, unuttuğunuz bilgileri hocalarımıza sorarak gerekirse tekrar dersi alma hakkınız var. Bu paketin ücreti 10.000₺. Taksit imkanı mevcuttur.

 

1. Gün

 

·      Öğrenci ile tanışma

·      Dj’in genel ve Ravin’ Group için kapsamlı tanımı

·      Dj’in sahip olması gereken özellikler

·      Pioneer Prof. ( Setup ) ve Traktor ( Controller ) Özellikleri, Tanıtımı ve Farklılıkları

·      Set Up Kurulumu

·      Elektronik Müzik Yapısı.

·      Prof. Dj Setup’ı tam anlamıyla tanıma (Mixer ve Cd Player üzerindeki her tuşun işlevi ve özellikleri)

·      Cue Teknikleri ve Cue Noktası Belirleme.

·      Mezur Ayarlama.

 

 

2. Gün

 

·      1.Dersin tekrarı. Özeti ve öğrencinin bilgisini pekiştirmek için soru-cevap. Eğer öğrenciler yeterli düzeye erişmemişler ise en önemli ve gerekli bilgileri yazılı olarak tekrar not aldırma. Mixer ve Cd Player i fotoğraflama veya gerekli durumlarda öğrencilere telefonları ile video kaydettirip bu video kaydı sırasında hızlı özet bilgileri anlatma. Bir sonraki derse kadar bu notları ve videoları tekrar tekrar okumalarını ve izlemelerini isteme. (Bunu yapmamızın nedeni Dj Aletlerinin çok kapsamlı kafa karıştırılabilir olması)

·      Bpm/Tempo Belirleme.

·      Geçiş Teknikleri.

·      Temel Loop & Hot Cue Bilgisi.

·      Loop & Hot Cue Yaratma.

·      Loop Kullanımı

·      Pratik

 

 

3. Gün

 

·      1. Dersi ile alakalı hızlıca pekiştirme soru-cevap

·      2. Dersin detaylı tekrarı (Gerekli ise yazılı not aldırma ve video çektirme)

·      Effectleri Öğrenme ve Kullanımı.

·      Color Effectleri Öğrenme ve kullanımı.

·      Çoklu Effect kullanımı.

·      Effect Kullanarak Geçiş Yapma.

·      Pratik

 

 

4. Gün

 

·      Genel tekrar

·      Quantize Bilgisi

·      Auto Que Bilgisi

·      Master Tempo Bilgisi

·      Geçiş Pratiği

 

 

5. Gün

 

·      Genel tekrar. Soru - Cevap

·      Müzik Tarzlarını Anlama ve Müzik Tarzı Belirleme

·      Sahne Öncesi Arşiv Oluşturma ve Ses Kontrol

·      Key (Nota) Analizi ve Harmonik geçiş

·      Mixed in Key Programını anlatma

·      Rekordbox Programını anlatma

 

 

6. Gün

 

·      Setup Hakkında Çok Az Bilinen Özellikler

·      Hızlı Geçiş Teknikleri

·      Detaylı Efektlerle Geçiş Teknikleri

·      Pratik

 

 

 7. Gün

 

·      Genel Tekrar

·      Dj Set Planlama.

·      Dj Set Yükleme ve Tanıtımı.

·      Kişisel Promosyon, Sosyal Medya Kullanımı.

·      Geçiş Pratiği

 

8. Gün

 

·      Ravin’ Dj’leri ile öğrencilerimizi buluşturma, merak ettiklerini sordurma

·      1 Saatlik Profesyonel bir performansı öğrencilere izlettirme

·      Electronik müzik piyasasının önemli isimleriyle öğrencilerimizi bir araya getirme.

 

 

9. Gün

 

·      Genel Tekrar ve Soru Cevap

·      Öğrenci Ravin’ akademi koçlarından biri ile 2 saatlik baş başa performans çalışması yapacak

 

 

10. Gün

 

·      Sertifika İçin Test Yapımı

·      Test Değerlendirmesi

·      Pratik

·      Öğrenciye kendi seti kaydettirilecek

 

11. Gün

 

·      Mezun olmaya hak kazananlara ilk performans sergileyecekleri gece için görüşülecek

·      Eksikleri olanlar için tekrar ders programı düzenlenip eksikleri giderilecek

Hobi olarak, basit şekilde çalma amacıyla gelen müzikseverler için 6 dersten oluşan bir eğitim programı. Bu pakette ders sınırlaması mevcut. Genellikle hobi olarak DJ ve mixing bilgisini öğrenmek isteyen öğrencilerimize tavsiye ettiğimiz bir pakettir. Yalnız 6 ders ve eğitim sonrasında sahne alma, menajerlik hizmeti yok. Bu paketin ücreti 6.500₺.

 

1. Gün

 

·      Öğrenci ile tanışma

·      Dj’in genel ve Ravin’ Group için kapsamlı tanımı

·      Dj’in sahip olması gereken özellikler

·      Pioneer Prof. ( Setup ) ve Traktor ( Controller ) Özellikleri, Tanıtımı ve Farklılıkları

·      Set Up Kurulumu

·      Elektronik Müzik Yapısı.

·      Prof. Dj Setup’ı tam anlamıyla tanıma (Mixer ve Cd Player üzerindeki her tuşun işlevi ve özellikleri)

·      Cue Teknikleri ve Cue Noktası Belirleme.

·      Mezur Ayarlama.

 

 

2. Gün

 

·      1.Dersin tekrarı. Özeti ve öğrencinin bilgisini pekiştirmek için soru-cevap. Eğer öğrenciler yeterli düzeye erişmemişler ise en önemli ve gerekli bilgileri yazılı olarak tekrar not aldırma. Mixer ve Cd Player i fotoğraflama veya gerekli durumlarda öğrencilere telefonları ile video kaydettirip bu video kaydı sırasında hızlı özet bilgileri anlatma. Bir sonraki derse kadar bu notları ve videoları tekrar tekrar okumalarını ve izlemelerini isteme. (Bunu yapmamızın nedeni Dj Aletlerinin çok kapsamlı kafa karıştırılabilir olması)

·      Bpm/Tempo Belirleme.

·      Geçiş Teknikleri.

·      Temel Loop & Hot Cue Bilgisi.

·      Loop & Hot Cue Yaratma.

·      Loop Kullanımı

·      Pratik

 

 

3. Gün

 

·      1. Dersi ile alakalı hızlıca pekiştirme soru-cevap

·      2. Dersin detaylı tekrarı (Gerekli ise yazılı not aldırma ve video çektirme)

·      Effectleri Öğrenme ve Kullanımı.

·      Color Effectleri Öğrenme ve kullanımı.

·      Çoklu Effect kullanımı.

·      Effect Kullanarak Geçiş Yapma.

·      Pratik

 

 

4. Gün

 

·      Genel tekrar

·      Quantize Bilgisi

·      Auto Que Bilgisi

·      Master Tempo Bilgisi

·      Geçiş Pratiği

 

 

5. Gün

 

·      Genel tekrar. Soru - Cevap

·      Müzik Tarzlarını Anlama ve Müzik Tarzı Belirleme

·      Sahne Öncesi Arşiv Oluşturma ve Ses Kontrol

·      Key (Nota) Analizi ve Harmonik geçiş

·      Mixed in Key Programını anlatma

·      Rekordbox Programını anlatma

Ders Sayısı-Gün: 8 Gün

Ders Süresi: 1,5-2 saat

Günümüzde birçok farklı tarzı barındıran elektronik dans müzik başlığının en popüler ve işlevsel programlarından biri olan Ableton Live yazılımı üzerinden, dijital ortamda elektronik müzik üretimi eğitimlerimiz devam etmektedir.  Prodüksiyon eğitimlerimiz Ravin’ Studio ve T.C İstanbul Kültür Üniversitesi’nde bulunan stüdyolarımızda, deneyimli hocalarımız önderliğinde Ableton (DAW) yazılımı ile birebir eğitim olarak verilmektedir. Her biri 1.5 saat uzunluğunda olan 8 derslik prodüksiyon eğitim programının ortasında, 2 haftalık bir ara verip öğrencilerimizin öğrendiklerini program üzerinde deneyimleyip, kendi projeleri üzerinde çalışmalarını sağlıyoruz. Bu 2 haftalık ara sonrasında, öğrencilerimizle birlikte bir proje ortaya çıkararak, farklı adımlar üzerinde neler yapılması gerektiğini tespit edip, önceki derslerde öğrenilen bilgilerin pekişmesini hedefliyoruz. Devam eden ders programında öğrencinin öğrendiklerini uygulayıp uygulayamadığını gözlemliyor, gerekliyse eksiklerini tamamlayıp eğitim programına devam ediyoruz.

Eğitim ücreti : 10.000 TL

1.Gün

 • Ableton'a Giriş
 • Programın genel çalışma mantığı
 • Menüler
 • Sistem ve kişisel ayarlar
 • VST-AU kurulumu ve kullanımı
 • I/O kurulumu (input-output)
 • External aletlerle programın konuşturulması (midi klavye-ses kartı-synth)

 

2.Gün

 • MIDI'ye genel bakış
 • MIDI klavye kullanımı
 • MIDI mapping
 • MIDI recording
 • VST-AU programlarıyla MIDI klavye kullanımı
 • Quantization/Tempo ayarları
 • MIDI to Audo / Audio to MIDI

 

3.Gün

 • Audio formatlar
 • Ableton ve ses dosyalarının entegrasyonu
 • Quantiztion
 • Ses dosyalarının MIDI arayüzlerde kullanımı
 • Audio editing
 • Sampling
 • Audio recording - mikrofon kullanımı

 

4.Gün

 • FX arayüzlerinin kullanımı
 • FX'lerde kullanılan temel değerler
 • Otomasyon

 

5.Gün

 • Temel nota bilgisi
 • Temel akor kullanımı / akor çeşitleri
 • Form ve şarkı analizleri
 • Aranje teknikleri

 

2 HAFTALIK ARA

Bu sürede öğrencilerin öğrendikleri bilgileri kullanarak şarkı yapmaları istenecek. Sonrasında yapılan şarkılar beraber analiz edilip geri bildirimler yapılacaktır.

 

6.Gün

 • Art form ve song form remix teknikleri
 • Edit teknikleri
 • Transposition (nota kaydırma)

 

7.Gün

 • Mixing teknikleri
 • Mixing ve Otomasyon
 • Temel mastering (bu noktada mastering sadece ana hatlarıyla anlatılacaktır.)

 

8.Gün

FINAL SUNUMLARI

Daha önce yapılan parçaların geri bildirim ve sonraki derslerde öğrenilenlerle beraber final versiyonlarının sunumu

DJ & Prodüksiyon Akademisi'ne Başvur!

DJ & Prodüksiyon Akademisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için formu doldur. Ücretsiz atölye çalışmasına katılmaya hak kazan!

Kişisel verileriniz Aydınlatma Metni’nde belirtilen kapsamda işlenecektir, devam etmeden önce okumanızı önemle rica ederiz.
İletişim Onayı
Telefon
SMS
E-posta

Bu parıltılı dünyada sen de yerini al!

“İçimde dur durak bilmeyen bir ritim, ruhumda müziğimle coşma ve coşturma isteği var” diyenleri bu muhteşem dünyaya hazırlamak için bekliyoruz!