Ana içeriğe atla

İKÜ'de Sanat

Sanatla İç İçe Bir Yaşam!

T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi, sanatın öğretim faaliyetlerinde ders içeriği, konusu, planı ve programları kadar önemli olduğunun bilinciyle; Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG) ve Akıngüç Koleksiyonu ile kültür-sanat faaliyetlerini destekler ve üniversitenin her köşesinde yaşatır.

Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi içinde yer alan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi; çok amaçlı sahnesi, teknik donanımı, 750 kişilik seyirci kapasitesi, modern fuayesi ve kulisi ile hizmet vermektedir. Merkezin genel sanat yönetmenliği görevini son dört yıldır Soprano Ece İdil yürütmektedir.

AOSM, üç ana ilke çerçevesinde hareket eden İstanbul Kültür Üniversitesi’nin değerlerinin ışığında hedeflerini belirlemiştir. Bunlar, farklı disiplinleri bir araya geldiği, öğrencilerin ve bölge halkının değişen değerlere ayak uydurmalarını sağlayacak etkinlikleri sahnelemektir. Bu doğrultuda İKÜ’nün vizyonun sanat yoluyla sunmak, ulusal ve uluslararası kongre ve toplantılara ev sahipliği yapmaktadır.

Pek çok uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi bugüne kadar İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Fazıl Say, Şirin Pancaroğlu, Cihat Aşkın, Gershwin Kuartet, Borusan Kuartet, Genco Erkal, Erol Büyükburç, Ajda Pekkan, Gülsin Onay, Bolşoy Balesi, Verda Erman, Ayla Erduran, Ziya Azazi ve Burhan Öcal gibi isimleri ağırlamıştır. çağdaş tasarımı, profesyonel teknik donanımı ile sanat kurumlarının farklı sahneleme tekniklerini kolaylıkla uygulayabildikleri ve bu nedenle tercih edilen belli başlı sahnelerden biri olma özelliğine sahiptir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG)

İstanbul Kültür Üniversitesi, kaynağını Kültür Eğitim Kurumları'nın köklü eğitim felsefesinden alan bir yaklaşımla üniversite-sanat-eğitim birlikteliğine yönelik etkinlikler gerçekleştirmektedir.

 

Bugüne kadar aralarında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Tan Oral, Süleyman Sait Tekcan, Yasemin Aslan Bakiri, İsa Çelik, İzzet Keribar, Burhan Uygur, Maria Kılıçlıoğlu ve Füreyya Koral gibi sanatçıların eserlerini ağırlayarak 100'ü aşkın sergiye ev sahipliği yapan İKÜSAG, İstanbul Kültür Üniversitesi’nin sanata, gençliğe ve toplumsal gelişmeye verdiği değerin en önemli sembollerindendir.