Ana içeriğe atla

Liselerarası Farazi Dava Yarışması

I. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Başlıyor!

Türkiye'de ilk defa, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde!

Danışmanlık Dosyası
1.Tur Dava Konusu
Değerlendirme Kriterleri
Değerlendirme Tutanağı
Yarışmacılara Özel Mesaj

Kurgusal (Farazi) Dava Yarışması (Moot Court)  Hukuk Fakültesi öğrencileri arasında düzenlenen dünya çapında uygulanan bir yarışmadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan ‘Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’ ile Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okullarda 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hukuki bir olayın iddia ve savunma taraflarını canlandıracakları ve böylece ikna ve ifade yeteneklerini geliştirecekleri, aynı zamanda hukuk alanında çalışmayı deneyimleme fırsatı yakalayacakları bir yarışmadır.

 

Yarışmanın Teması - Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK)

Dijitalleşme yaygınlaştıkça kişisel verilerimizi dijital ortamlarda daha sık paylaşmak zorunda kalıyoruz. Sosyal medyada, alışveriş yaparken, bir siteye üye olurken... Kişisel verilerimizi paylaşırken aldığımız riskler neler? Hangi tehlikelerle karşılaşabiliriz? Özellikle Facebook, Google, Whatsapp ve Instagram gibi dijital platformlar kişisel verilerimizi gerçekten koruyorlar mı? Yasaya aykırı durumlarda ne gibi olaylarla karşılaşılabilir? Haklarımızı bu bağlamda nasıl koruyabiliriz? 

ÖNEMLİ:

1- Yarışmanın 1. tur ve final turu kurgusal dava konuları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından belirlenecek olup, yarışmacılar belirlenen örnek davalar üzerinden çalışmalarını sürdüreceklerdir.

2- Takımlar yalnızca belirlenen kurgusal davalar kapsamında oluşturdukları iddia ve savunma makamlarını en iyi ve etkili şekilde canlandırarak performans sergileyeceklerdir. Juri takımları davaya bakış açıları, takım üyelerinin canlandırma performanlarını ve hukuki temellere uygunluğunu değerlendirerek puanlayacaklardır.

 

Yarışma Ödülleri

Birincilik Ödülü

15.000 TL

İkincilik Ödülü

10.000 TL

Üçüncülük Ödülü

5.000 TL

Danışmanlık ve Bilgi Dosyası

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Hakkında ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler

 1. Yarışma Türkiye geneli resmi/özel tüm liselerde 11. ve 12.sınıfta okuyan tüm öğrencilerin katılımına açıktır.
 2. Yarışmaya başvurmak için takım oluşturmak gerekmektedir.
 3. Yarışmaya katılan her takım 5 üyeden oluşur. Takım üyelerinin tamamının aynı lisede öğrenim görmesi gerekir.
 4. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 5. Her takım, 3 üye “iddia” makamında, 2 üye ise “savunma” makamında olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacaktır.
 6. Aynı liseden birden fazla takım katılımları 3 takım ile sınırlandırılmıştır.
 7. Her takım için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den bir takım koçu görevlendirilecektir. Takım içerisinde alınan tüm kararlar takım koçu önerileri ve yönlendirilmesi ile gerçekleştirilir.
 8. I. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması'nın konusu Kişisel Verilerin Korunması hakkındadır. Yarışma konusuyla ilgili detaylar başvuru yapan takım üyelerine e-posta olarak gönderilecektir.
 9. 30 Mart 2019 Cumartesi günü İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi'nde bulunan Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi'nde bir tam gün sürecek Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı yapılacak ve yarışma ile ilgili detaylar ayrıntılı şekilde anlatılacaktır. Yarışmaya şehir dışından katılacak olan ve toplantıya katılma imkânı bulunmayan takımlar için video çekimi yapılacak ve gün sonunda takımlar ile paylaşılacaktır.
 10. 30 Mart 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek olan “Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı”nda takım koçları belirlenecek ve her takım ayrı sınıf/salonlarda takım koçları ile bir araya gelerek yarışma hakkında strateji belirleme ve örnek vaka üzerinde çalışacaklardır.
 11. Yarışmanın birinci tur ve final turu için kurgusal dava dosyaları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından hazırlanacaktır.
 12. Yarışmanın birinci turu 6 Nisan 2019 Cumartesi günü gerçekleşecektir. 30 Mart 2019 ve 6 Nisan 2019 tarihleri arasında takımlar takım koçları ile sürekli irtibat haline kalacak ve yarışmanın birinci turuna hazırlanmaya devam edeceklerdir.
 13. Takımlar 6 Nisan 2019 tarihine kadar takım koçları ile tekrar buluşabilecek ve çalışmalarına devam edebilecekledir. Buluşma ile ilgili karar takım üyeleri ve takım koçu arasındaki görüşmeler sonucu verilecek olup takım koçları özellikle buluşmayı ve çalışmaları sürdürmeyi teşvik edeceklerdir.
 14. Şehir dışından katılan takımlardan takım koçları ile yüz yüze buluşma imkânı bulamayanlar ise telefon, görüntülü konuşma (Skype, whatsapp görüntülü arama vb.) yöntemleri ile yarışmanın birinci turuna hazırlanmaya devam edebilirler.
 15. 6-7 Nisan 2019 tarihlerinde yani yarışmanın birinci tur ve final turlarında başvuran tüm takımların eksiksiz bir şekilde İstanbul Kültür Üniversitesi’nde bulunması gerekmektedir.
 16. 6 Nisan 2019’da gerçekleşecek olan birinci tur yarışmasında finale kalacak olan 5 takım belirlenecek ve son olarak 7 Nisan 2019 Pazar günü ise gerçekleşecek olan final yarışmasında ilk 3 takım seçilecektir.
 17. Seçilen ilk 3 takımdan birinciye 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL ve üçüncüye 5.000 TL ödül verilecektir.

I. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Düzenleme Komitesi

Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri ÖZTÜRK

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Dr. Öğr. Üy. Elif ALTINOK ÇALIŞKAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı

Dr. Öğr. Üy. P. Çağla KANDIRALIOĞLU CUYLAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı

Ar. Gör. Serkan SEYHAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ar. Gör. Ali ERDOĞAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ar. Gör. Merve AKBULUT

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Deha SEVGEN

İstanbul Kültür Üniversitesi Kurumsal İletişim Daire Başkanı

Yavuz İlker BALDAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Kurumları İlişkileri Koordinatörü

Aysima Selin ÖZTÜRK

İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Kurumları İlişkileri Uzmanı

I. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Jürisi

Prof. Dr. Durmuş TEZCAN (Asil Üye)

İstanbul Kültür Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü

Fehmi TOSUN (Asil Üye)

Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi

İstanbul Anadolu Eski Cumhuriyet Başsavcısı

Dr. Öğr. Üy. Cüneyt BELLİCAN (Asil Üye)

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Dr. Öğr. Üy. Yasemin Filiz SAYGILAR KIRIT (Yedek Üye)

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Başvuru Formu