Ana içeriğe atla

Ek Yerleştirme Avantajı

Ek Yerleştirmede İKÜ Avantajı

İstanbul Kültür Üniversitesi Ek Yerleştirme Döneminde de Yanında!

İlk yerleştirme döneminde üniversitelerin kontenjanı dolmayan, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan bölümlere alınacak öğrenci işlemlerine 'Ek Yerleştirme', yapılan ikinci bir tercih dönemine 'Ek Yerleştirme Dönemi' denir.

Bu sene ek tercih dönemi 5-11 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Yükseköğretim programlarına kayıt tarihleri 23-27 Eylül 2019'dur.

Gizlilik/Kişisel Verilerin Korunması Politikası ve Aydınlatma Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.
Kimler Başvurabilir?

2019 ÖSYM Merkezi yerleştirmede hiçbir lisans/önlisans programına yerleşmemiş olan adaylar bu fırsattan yararlanabilir. Özel yetenek sınavı ile alan bir programa yerleşen adaylar da ek tercihlere başvurabilirler.

Kontenjanlar Nasıl Belirleniyor?

Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2019-YKS merkezi yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2019-YKS merkezi yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturmaktadır.

Kaç Tercih Hakkım Var?

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan (TABLO-3 ve TABLO-4) 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.

Nasıl Tercih Yapacağım?

Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir.

Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir

Lisans Ek Yerleştirme Kontenjan ve Puanları
Önlisans Ek Yerleştirme Kontenjan ve Puanları

Kapsamlı Burs ve İndirim İmkanları için #üniversitekültürdür

İlk Tercih İndirimi ek yerleştirme döneminde de devam ediyor!

İKÜ lisans ve ön lisans programlarına, 1’inci tercihlerinden yerleşenlere veya 1’inci sıradan itibaren hiç ara vermeden (araya başka bir üniversite koymadan) İKÜ’yü tercih edenlere, bu tercihlerinden hangisine yerleştiklerine bakılmaksızın İlk Tercih İndirimi %15 uygulanmaktadır.

Ayrıca anlaşmalı kurumlarımızda ilk tercihte %25 indirim uygulanmaktadır. Anlaşmalı kurumlarımız için tıklayınız.