Ana içeriğe atla

İKÜ'de Sanat ve Kültür Yönetimi Eğitimi

Sanat Yönetimi Bölümü’nü tercih edecek adayların sanat dallarına özel ilgili duyması ve hayatlarının önemli bir parçasının sanat ve sanatın dalları olması gerekmektedir. Sanatı yaygınlaştırmak ve sanatın insanlara en iyi şekilde sunulmasını sağlamak amacıyla çalışmak isteyen, eleştirel düşünce yapısına sahip bireyler Sanat Yönetimi Bölümü’nü tercih edebilirler.

Sanat Yönetimi Bölümü mezunları çok geniş bir yelpazede kariyerlerini sürdürebilmektedir. Mezunlar, tiyatrolar, galeriler, müzeler, sinema ve TV sektörü, fuarcılık, koleksiyon ve müzayede, opera, bale, modern dans, festival ve bienal yönetimi, insan kaynakları, ödenekli ya da ödeneksiz kurumlarda sanat birimleri, küratörlük, basın kuruluşları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ilgili bölümlerinde görev yapabilmektedir. Akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler ise bölümden mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimine devam edebilirler.

Kültür kenti İstanbul’da güncel sanat etkinliklerini yakından izleme olanağına sahip olan Sanat Yönetimi Bölümü öğrencileri; sanat vakfı ve dernekleri, tiyatrolar, sanat galerileri, müzeler ve benzeri merkezlere yönelebilmektedir. Ayrıca İstanbul Kültür Üniversitesi’nin kültür ve sanat konusundaki ayrıcalıklı yapısıyla bağlantılı olarak Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi ile üniversite bünyesindeki sanat galerileri (İKÜSAG ve diğerleri) ve Önder Öztunalı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sergi, gösteri ve konferanslara katılabilmektedirler.


Eğitim süreleri boyunca aldıkları zorunlu ve seçmeli dersler, dönem içi uygulama ve projeleri, bitirme projeleri ve stajlar aracılığıyla öğrenciler profesyonel yaşama hazır hale gelmektedirler. Geçen yıllarda Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen sergiler, Keşanlı Ali Destanı gibi oyunlarla birlikte Uluslararası Prof. Cüneyt Gökçer Birinci ve İkinci Tiyatro Festivallerinin sanat yönetimi başarılı bitirme projesi örneklerinden sadece birkaçıdır. 

Alınan dersler ve ders içerikleri için tıklayınız!

Bu programa ya da bu programdan başka bir lisans programına YÖK'ün belirlediği kurallar çerçevesinde Yatay Geçiş Yapılabilir. Yatay Geçiş hakkındaki diğer bilgiler için tıklayın!

Bu programa dikey geçiş yapılabilecek ön lisans programları için tıklayın!

Deneyimli Akademik Kadro!

Akademik başarısı yüksek, etik ve estetik değerlere sahip, öğrenci odaklı, yaşam boyu öğrenen, şefkatli, çağına karşı sorumlu Kültür'lü bireyler yetiştiren kadromuzla gurur duyuyoruz...

Burslar - Ücretler - Başarı Sırası - Puan

 

Öğrenim Ücreti

Ücretsiz

Kontenjan

7

Taban Başarı Sırası

11.755

Taban Puan

405.604


Öğrenim Ücreti

28.375 

Kontenjan

32

Taban Başarı Sırası

-

Taban Puan

-

 

Öğrenim Ücreti

56.750 

Kontenjan

6

Taban Başarı Sırası

847.147

Taban Puan

216,733

İKÜ'de Burslar ve İndirim Fırsatları

Bölüm - Program Seçiniz

 

Öğrencilik yaşamı için
     #endoğruyerdesin

 

Neden İKÜ?
İKÜ'de Sanat
İKÜ'de Spor
Yurtlar