Ana içeriğe atla

Liselerarası Farazi Dava Yarışması

Türkiye'de ilk defa, 2019 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi'nde uygulanan Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması bu kez ONLINE olarak düzenleniyor!

 

Yarışma Takvimi

 • 28 Mayıs 2021 - Son Başvuru Tarihi
 • 29 Mayıs 2021 - Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı
 • 06 Haziran 2021 - Birinci Tur Yarışmaları
 • 13 Haziran 2021 - Final Turu Yarışmaları

Kurgusal Dava Başvuru Formu

Gizlilik/Kişisel Verilerin Korunması Politikası ve Aydınlatma Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.

Kurgusal (Farazi) Dava Yarışması (Moot Court)  Hukuk Fakültesi öğrencileri arasında düzenlenen dünya çapında uygulanan bir yarışmadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan ‘Online Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’ ile Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okullarda 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hukuki bir olayın iddia ve savunma taraflarını canlandıracakları ve böylece ikna ve ifade yeteneklerini geliştirecekleri, aynı zamanda hukuk alanında çalışmayı deneyimleme fırsatı yakalayacakları bir yarışmadır.

 

Yarışmanın Teması – Sosyal Medya Suçları

Kısaca sosyal medya olarak adlandırdığımız, çeşitli sosyal ağlarda devam eden insan ilişkileri zaman zaman konusu suç oluşturacak biçimlere bürünebilmektedir. Sosyal medyada işlenebilen suçlar, bilişim suçlarından farklı olup, daha çok bilişim vasıtalı suçlar olarak değerlendirilmektedir. Nitekim, günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan hakaret, tehdit, kişisel verilerin paylaşılması gibi suçlar, sosyal ağlar üzerinde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Yarışma Takvimi

28 Mayıs 2021 - Son Başvuru Tarihi

30 Mayıs 2021 - Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı

06 Haziran 2021 - Birinci Tur Yarışmaları

13 Haziran 2021 - Final Turu Yarışmaları

ÖNEMLİ:

1- Yarışmanın 1. tur ve final turu kurgusal dava konuları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından belirlenecek olup, yarışmacılar belirlenen örnek davalar üzerinden çalışmalarını sürdüreceklerdir.
2- Takımlar yalnızca belirlenen kurgusal davalar kapsamında oluşturdukları iddia ve savunma makamlarını en iyi ve etkili şekilde canlandırarak performans sergileyeceklerdir. Juri takımları davaya bakış açıları, takım üyelerinin canlandırma performanlarını ve hukuki temellere uygunluğunu değerlendirerek puanlayacaklardır.

Yarışma Ödülleri

Birincilik Ödülü

12.000 TL

İkincilik Ödülü

6.000 TL

Üçüncülük Ödülü

3.000 TL

Mansiyon Ödülleri

1.500 TL

Danışmanlık ve Bilgi Dosyası

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Hakkında ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler

 1. Yarışma Türkiye geneli ve KKTC resmi/özel tüm liselerde 11. ve 12.sınıfta okuyan tüm öğrencilerin katılımına açıktır.
 2. Yarışmaya başvurmak için takım oluşturmak gerekmektedir.
 3. Yarışmaya katılan her takım 3 üyeden oluşur. Takım üyelerinin tamamının aynı lisede öğrenim görmelerine gerek yoktur.
 4. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 5. Her takım üyeleri belirlenmiş rolleri üstlenecektir. Bu kapsamda her takımda 1 Hakim, 1 Davalı Avukatı ve 1 Davacı Avukatı olacaktır.
 6. Her takım için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den bir takım koçu görevlendirilecektir. Takım içerisinde alınan tüm kararlar takım koçu önerileri ve yönlendirilmesi ile gerçekleştirilir.
 7. Online Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması'nın konusu Sosyal Medya Suçları hakkındadır. Yarışma konusuyla ilgili detaylar başvuru yapan takım üyelerine e-posta olarak gönderilecektir.
 8. 30 Mayıs 2021 tarihinde online platform üzerinden 1 saat sürecek Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı yapılacak ve yarışma ile ilgili detaylar ayrıntılı şekilde anlatılacaktır. 
 9. Gerçekleşecek olan Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı’nda takım koçları belirlenecektir. Her takım koçuna 5 adet takım ataması yapılacaktır. Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı'ndan Birinci Tur Yarışmaları'na kadar ki 1 haftalık süre boyunca takım koçları takımlar ile bir araya gelerek yarışmaya hazırlanacaklardır.
 10. Yarışmanın birinci tur ve final turu için kurgusal dava dosyaları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından hazırlanacaktır.
 11. Yarışmanın birinci turları 06 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecektir. Bu tarihe kadar takımlar takım koçları ile sürekli irtibat haline kalacak ve yarışmanın birinci turuna hazırlanmaya devam edeceklerdir.
 12. Takımlar Online Liselerarası Kurgusal Dava Yarışmasının birinci turunun ilk günü olan 06 Haziran 2021 tarihine kadar takım koçları ile tekrar buluşabilecek ve çalışmalarına devam edebilecekledir. Buluşma ile ilgili karar takım üyeleri ve takım koçu arasındaki görüşmeler sonucu verilecek olup takım koçları özellikle buluşmayı ve çalışmaları sürdürmeyi teşvik edeceklerdir.
 13. Tüm toplantı, buluşma ve yarışmalar sanal platformlar üzerinden (Skype, Zoom, Microsoft Teams, Adobe Connect, Whatsapp görüntülü arama vb.) gerçekleştirilecektir. Yarışmacıların bu sanal platformlara girişleri için gerekli linkler paylaşılacaktır.
 14. 06 Haziran 2021 tarihinde yani yarışmanın birinci turunun gerçekleşeceği günlerde başvuran tüm takımların eksiksiz bir şekilde sanal platformlara giriş için hazır bulunmaları gerekmektedir.
 15. 06 Haziran 2021’de gerçekleşecek olan birinci tur yarışmasında finale kalacak olan 5 takım belirlenecek ve son olarak 13 Haziran 2021 tarihinde ise gerçekleşecek olan final yarışmasında ilk 3 takım ve mansiyonlar seçilecektir.
 16. Seçilen ilk 3 takımdan birinciye 12.000 TL, ikinciye 6.000 TL ve üçüncüye 3.000 TL ödül verilecektir. İlk 3 takım dışında kalan diğer 2 takıma mansiyon ödülü verilecektir. Mansiyon ödül tutarı seçilecek her takım için 1.500 TL’dir.

Online Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Düzenleme Komitesi

Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri ÖZTÜRK

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Dr. Öğr. Üy. Elif ALTINOK ÇALIŞKAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı

Dr. Öğr. Üy. P. Çağla KANDIRALIOĞLU CUYLAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı

Ar. Gör. Serkan SEYHAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Ar. Gör. Ali ERDOĞAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Deha SEVGEN

İstanbul Kültür Üniversitesi Kurumsal İletişim Daire Başkanı

Yavuz İlker BALDAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Kurumları İlişkileri Koordinatörü

Online Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Jürisi

Vuslat DİRİM (Asil Jüri)

Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı

Yargıtay İnsan Hakları Komisyonu Başkanı

Fehmi TOSUN (Asil Jüri)

Yargıtay 7.Ceza Dairesi Üyesi

İstanbul Anadolu Eski Cumhuriyet Başsavcısı

Prof. Dr. Durmuş TEZCAN (Asil Jüri)

İstanbul Kültür Üniversitesi

Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü

Dr. Öğr. Üy. Yasemin SAYGILAR KIRIT (Yedek Jüri)

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi

Başvuru Formu

Son Başvuru Tarihi: 22 Mayıs 2021

Bu başvuru formu ile 1 kişi takım adına başvuru yapmalıdır. Ön başvuru değerlendirildikten sonra başvuru yapan kullanıcıların cep telefon numaralarına takım bilgilerinin gönderileceği 2. bir form linki gönderilecektir.

Kurgusal Dava Başvuru Formu

Gizlilik/Kişisel Verilerin Korunması Politikası ve Aydınlatma Metni'ne buradan ulaşabilirsiniz.