Ana içeriğe atla

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle 4. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Bu Sene İçin İptal Edilmiştir.

Kurgusal (Farazi) Dava Yarışması (Moot Court) Hukuk Fakültesi öğrencileri arasında düzenlenen dünya çapında uygulanan bir yarışmadır.

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan ‘Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’ ile Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okullarda 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hukuki bir olayın iddia ve savunma taraflarını canlandıracakları ve böylece ikna ve ifade yeteneklerini geliştirecekleri, aynı zamanda hukuk alanında çalışmayı deneyimleme fırsatı yakalayacakları bir yarışmadır.

Yarışmanın Teması: İklim Değişikliği ve Dijitalleşme

Sanayi devrimi ile başlayan teknolojik atılımlar, ortalama yaşam süresini giderek artırmakta ve insan hayatını pek çok noktada kolaylaştırmaktadır. Ancak yaşanan bu gelişmeler; doğal kaynakların ölçüsüz kullanımı, karbon salınımı ve üretim süreçlerinde çevreye verilen zararlar başta olmak üzere çeşitli olumsuz sonuçlar da doğurmaktadır. Bu sonuçlara ilişkin en güncel örnek iklim değişikliği olarak verilebilir. Günümüzde ekosistemin gördüğü zararlar sonucunda atmosfer dengesinin bozulması ve artan karbon salınımı "sera etkisi" yaratarak iklim değişikliğine neden olmaktadır. İklim değişikliğini yavaşlatmak amacıyla, giderek artan oranda devlet ve uluslararası örgüt iklim değişikliği ile mücadele etmenin etkili araçlarını aramaktadırlar. Bu araçların başında ise hukuk gelmektedir. Günümüzde hukuk düzeni, çevreye yönelik zarar verici faaliyetleri de suç kapsamında düzenlemekte ve hukuk yoluyla çevrenin korunmasının sağlanmasını hedeflemektedir. Yapılan araştırmalarda, insanların en büyük endişelerinin başında iklim değişikliğinin geldiği ve gerekli önlemlerin alınması noktasında dijitalleşmenin çok önemli olduğunun düşünüldüğü görülmektedir. Kontrolsüz dijitalleşme iklim değişikliğini daha da hızlandırabilecek iken, hukuken sınırları belli ve insanlık yararına düzenlenmiş bir dijitalleşme ise iklim değişikliği ile mücadelenin aracı olabilecektir.

İklim değişikliği ve dijitalleşmenin bu olguya etkisine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla, 2023 yılı bahar döneminde dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz liselerarası kurgusal dava yarışmasının teması "İklim Değişikliği ve Dijitalleşme" olarak belirlenmiştir.

4. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 5 Mart 2023 Pazar

Yarışma Bilgilendirme Toplantısı: 18 Mart 2023 Cumartesi

Birinci Tur Yarışmaları: 8 Nisan 2023 Cumartesi

Final Turu Yarışmaları: 29 Nisan 2023 Cumartesi

Yarışma Ödülleri

Birincilik Ödülü

20.000 TL + Tablet

İkincilik Ödülü

12.000 TL + Öğrenci Çalışma Koltuğu

Üçüncülük Ödülü

6.000 TL

Mansiyon Ödülleri

3.000 TL

Çalışkan Ofis Mobilyaları A.Ş Sponsorluğunda Birinci olan takım üyelerinin her birine Samsung tablet hediye edilecektir.

İkinci olan takım üyelerinin her birine ise öğrenci çalışma koltuğu hediye edilecektir.

 

Danışmanlık ve Bilgi Dosyası

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Hakkında ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler

1. Yarışma Türkiye geneli ve KKTC resmi/özel tüm liselerde 11. ve 12. sınıfta okuyan tüm öğrencilerin katılımına açıktır.

2. Yarışmaya başvurmak için lise adına takım oluşturmak gerekmektedir. Yarışmaya her liseden sadece bir takım başvurabilir. Aynı liseden birden çok takımın başvurması halinde başvuru sırası esas alınır.  

3. Yarışmaya katılan her takım 4 üyeden oluşur. Ancak 1 adet yedek yarışmacının da başvuruya eklenmesi gerekmektedir. Takım üyelerinin tamamının aynı lisede öğrenim görmelerine gerek yoktur. Ancak her durumda takım liseyi temsilen katılacaktır.

4. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

5. Tüm takım üyeleri belirlenmiş rolleri üstlenecektir. Bu kapsamda her takımda 1 Hâkim, 1 Savcı, 1 Sanık ve 1 Sanık Avukatı (Müdafi) olacaktır.

6. Her takım için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden bir takım koçu görevlendirilecektir. Takım içerisinde alınan tüm kararlar takım koçu önerileri ve yönlendirilmesi ile gerçekleştirilir.

7. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması'nın konusu İklim Değişikliği ve Dijitalleşme hakkındadır. Yarışma konusuyla ilgili detaylar başvuru yapan takım üyelerine e-posta olarak gönderilecektir.

8. 18 Mart 2023 tarihinde yaklaşık 1 saat sürecek Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı yapılacak ve yarışma ile ilgili detaylar ayrıntılı şekilde anlatılacaktır.

9. Gerçekleşecek olan Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı’nda takım koçları belirlenecektir. Her takım koçuna 5 adet takım ataması yapılacaktır. Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı'ndan Birinci Tur Yarışmalarına kadarki bir haftalık geçen süre boyunca takım koçları takımlar ile bir araya gelerek yarışmaya hazırlanacaklardır.

10. Yarışmanın birinci tur ve final turu için kurgusal dava dosyaları İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından hazırlanacaktır.

11. Yarışmanın birinci turları 8 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşecektir. Bu tarihe kadar takımlar takım koçları ile sürekli irtibat halinde kalacak ve yarışmanın birinci turuna hazırlanmaya devam edeceklerdir.

12. Takımlar Liselerarası Kurgusal Dava Yarışmasının birinci turunun ilk günü olan 8 Nisan 2023 tarihine kadar takım koçları ile tekrar buluşabilecek ve çalışmalarına devam edebilecekledir. Buluşma ile ilgili karar takım üyeleri ve takım koçu arasındaki görüşmeler sonucu verilecek olup takım koçları özellikle buluşmayı ve çalışmaları sürdürmeyi teşvik edeceklerdir.

13. Tüm toplantı, buluşma ve yarışmalar dönemin koşulları dikkate alınarak öncelikli olarak fiziksel ortamlarda gerçekleştirilecektir. Ancak pandemi koşulları fiziksel buluşmalara el vermediği takdirde sanal platformların üzerinden de (Skype, Zoom, Microsoft Teams, Adobe Connect, WhatsApp görüntülü arama vb.) gerçekleştirilebilecektir. Yarışmacıların bu sanal platformlara girişleri için gerekli linkler paylaşılacaktır.

14. 8 Nisan 2023 tarihinde yani yarışmanın birinci turunun gerçekleşeceği günlerde başvuran tüm takımların eksiksiz bir şekilde yarışmanın yapılacağı mahkeme salonlarına giriş için İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Şirinevler yerleşkesinde hazır bulunmaları gerekmektedir.

15. 8 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşecek olan birinci tur yarışmasında finale kalacak olan 5 takım belirlenecek ve son olarak 29 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşecek olan final yarışmasında ilk 3 takım ve mansiyonlar seçilecektir.

16. Seçilen ilk 3 takımdan birinciye 20.000 TL ve Samsung Galaxy Tab A7 Lite Tablet 32 GB (Takım üyelerinin her birine, toplamda 5 adet), ikinciye 12.000 TL ve Çalışkan Ofis Beta BT5132 K (modüler) öğrenci çalışma koltuğu (Takım üyelerinin her birine, toplamda 5 adet) ve üçüncüye 6.000 TL ödül verilecektir. İlk 3 takım dışında kalan diğer 2 takıma mansiyon ödülü verilecektir. Mansiyon ödül tutarı seçilecek her takım için 3.000 TL’dir.

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Düzenleme Komitesi

Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri ÖZTÜRK

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Dr. Öğr. Üyesi. Tuğçe KARAÇOBAN GÜNEŞ

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı

Öğr. Gör. Dr. Akif Hilal ÖZTÜRK

DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) Hukuk Okutmanı - İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Temsilcisi

Bremen Eyalet Mahkemesi Ceza Dairesi Başkanı

Dr. Öğr. Üyesi Efser Erden Tütüncü

İKÜ Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı

 

 

Arş. Gör. Serkan SEYHAN

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Arş. Gör. Mehmet Can TOK

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Nilgün ERYEŞİL

İstanbul Kültür Üniversitesi Kurumsal İletişim Daire Başkanı

Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması Final Jürisi

Vuslat DİRİM (Asil Jüri Üyesi)

Yargıtay 6. Ceza Dairesi Başkanı

Yargıtay İnsan Hakları Komisyonu Başkanı

Fehmi TOSUN (Asil Jüri Üyesi)

Yargıtay 7.Ceza Dairesi Üyesi

İstanbul Anadolu Eski Cumhuriyet Başsavcısı

Prof. Dr. Durmuş TEZCAN (Asil Jüri Üyesi)

İstanbul Kültür Üniversitesi

Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü

Dr. Öğr. Üyesi. Yasemin SAYGILAR KIRIT (Yedek Jüri Üyesi)

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Başvuru Formu

Son Başvuru Tarihi: 5 Mart 2023

Bu başvuru formu ile 1 kişi takım adına başvuru yapmalıdır. Ön başvuru değerlendirildikten sonra başvuru yapan kullanıcıların cep telefon numaralarına takım bilgilerinin gönderileceği 2. bir form linki gönderilecektir.

2023 Kurgusal Dava Başvuru Formu

* Her liseden bir takım kabul edilecek olup, sisteme ilk başvuran takım kabul edilecektir.
Kişisel verileriniz Aydınlatma Metni’nde belirtilen kapsamda işlenecektir, devam etmeden önce okumanızı önemle rica ederiz.
İletişim Onayı
Telefon
SMS
E-posta